Vývoj informačních systémů

Předmět je zaměřen na získání základních teoretických znalostí a praktických dovedností souvisejících s vývojem informačních systémů. Z kontextu úloh řešených v této oblasti budou vybrány a detailně rozebrány zejména úlohy spojené s návrhem architektury

Hodně kreditů Bez zkoušky

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 6/10
  • Souborů ke stáhnutí: 104
  • Předmět sleduje studentů: 41
  • Předmět učí lektorů: 4
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: VIS
Kredity: 6
Ukončení: Zápočet
Garant: Mgr. Miloš Kudělka, Ph.D.
Projektů: 1
Bodů k zápočtu: 23

Nahrát soubor Hodnotit předmět

První polovinu semestru se nic neděje, děláte pouze nějaké malé části projektu, které zaberou do hodiny času. Potom musíte začít dělat na projektu, to je ta těžší část, nejtěší je začít. U projektu nezaspat a začít jej implementovat co nejdřív. Projekty se tolik nehrotí jako u DAIS. Zkouška je opakování toho co se probíralo na přednáškách, hodnocení od Kudělky oproti prg2 je velmi mírné.

54641124441

54641124441 - 13.02.2020

Tento předmět mě upřímně moc nenadchnul, celý semestr se má postupně vypracovávat projekt, který se pak, alespoň u p. Kotíka, prezentuje na cvičeních. Je prakticky nemožné u něj zápočet nezvládnout :D. Ten člověk uzná opravdu skoro vše a dá se s ní v pohodě domluvit. Pokud jste měli dobré zadaní v DAIS je s tím mnohem méně práce. Na přednáškách se probírají návrhové vzory, což by nemuselo být tak špatné, ale styl, kterým pan Kudělka přednáší nebude pravděpodobně každému vyhovovat. Zkouška je špatně nastavená. Nesmyslně málo času a hodnocení bylo takové, že buď dával pouze 5b nebo 9b, popřípadě 5b nebo 14b, pokud jste měli alespoň něco dobře nebo vše správně za danou otázku. Další problém je doba než tu zkoušku opraví, tentokrát mu to trvalo skoro týden... Jinak na minimum se tam ty body získat dohromady dají.

John Doe

John Doe - 23.01.2020

Z mojeho pohledu je tento predmet takovym pokracovanim SWI s vypracovanim dokumentace a projektu, kde si clovek vic doplni nejake zakladni znalosti o navrhovych vzorech, kdy teda cely semestr se resil jenom projekt za ktery byly vlastne vsechny body a na cvicenich (u Kotika) se prezentovali jenom jeho casti nebo to odpadlo. Pan Kotik bych rekl je urcite jedna z nejlepsich voleb pro tento predmet, protoze ma velice privetivy pristup, da se s nim domluvit a jeste prida neco z praktickych zkusenosti. Dobre je ze se da vyuzit projekt z predchoziho semestru DAIS a jenom tam treba pridat jednu prezentacni vrstvu, ikdyz celkove je projekt jeden z nejrozsahlejsich s kterym jsem se pri studiu setkal. Zkouska je trochu vic divoka, kdyz je na to jenom 20 minut, ale nakonec to hodnoceni na ktere se trochu ceka je tak nejak fer. Takze jako za me to celkem slo, ale casove je to trochu narocnejsi...

Schnitzel

Schnitzel - 17.01.2019

Zápočet je průběžný návrh a implementace projektu, jedná se ale víceméně o opakování projektu z DAIS. Pokud jej můžete použít, tak máte většinu práce udělané, akorát uděláte aplikaci pro další platformu a přihodíte do toho pár návrhových vzorů pro práci s daty a možná nějaké MVC. Pro ty méně šťastné z nás to znamená dělat to celé od základu, což zabere podstatně více času. Celkový rozdíl je jenom v tom, že se tu neklade takový důraz na databázi a místo toho se tu chtějí dvě aplikace a použití návrhových vzorů. Problém je v tom, že návrhové vzory probrané v tomto předmětu jsou víceméně omezené pouze na ty zaměřené na přístup k datům. Navíc tu naleznete takové kuriozity jako Identity Field nebo Foreign Key Mapping, což vás opravdu do budoucna obohatí. Celkově mi přijde, že mi projekt téměř nedal nic kromě těch pár desítek odprogramovaných hodit. Na cvičení doporučuji Kotíka, ten mi přišel jako nejvíc pozitivní část tohoto předmětu. Co se zkoušky týče, tak ta letos podle všeho prošla určitými změnami. Zůstává primárně zaměřená na probrané návrhové vzory, je však potřeba umět k nim vytvořit UML diagramy a příklady v kódu. Celkově mi zkouška nepřišla až tak náročná ani přísně bodovaná, jak se předurčovalo, nicméně jako velké mínus bych vytknul množství času, který je k dispozici na její vypracování. Nevidím důvod, proč by místo 20 minut na ní nemohlo být minut 30, obzvlášť když se chce "čitelný" pravopis. Taky mi přišlo, že v porovnání se zkouškami z ostatních předmětů trvala její oprava o dost déle. Celkově jsem nepochopil význam tohoto předmětu, projekt byl podle mě opravdu bezvýznamný, a co se týče návrhových vzorů, tak jsem se toho taky moc nenaučil. To už spíš mohl mít Němec předmět zaměřený na návrhové vzory, jelikož on je takový jejich milovník.

Foxaves

Foxaves - 17.01.2019

Naprosto zbytečný předmět. Cílem projektu je vytvořit informační systém na 2 platformy plus plno dalších nesmyslných požadavků. Cvičení jsou povinná, která jsou vedená formou konzultace. Nečekejte že vás v tomto předmětu někdo něco z programování naučí. Předpokládá se, že praktické znalosti pro vývoj IS už máte. Na druhou stranu pokud máte kvalitně vypracovaný projekt z DAIS tak si ušetříte spoustu času. Na výsledky zkoušky jsme museli čekali skoro týden, jak už bývá zvykem u toho pána, který to celé garantuje.

Redro

Redro - 14.01.2019

Docela pain. Jak už se tady psalo hodněkrát, všechno se točí jen kolem projektu, který zabere spooooustu času. Cvika jsou zbytečná, zato povinná. Já jen doplním, že doporučuju chodit na přednášky a zapisovat si, co Kudělka říká o jednotlivých návrhových vzorech - pak při učení na zkoušku to ohromně pomůže. Prezentace jsou totiž stručné a nic moc z nich nevyčtete. Kudělka říkal, že tu zkoušku letos změnil a že ji bude hodnotit přísněji. Nevím, jak probíhaly minulé zkoušky, ale mně přišlo, že ji naopak hodnotil docela mírně a otázky taky nebyly žádné velké peklo. A bylo už jen 5 otázek, takže rámečky už byly naštěstí větší než SMS :D

Kori

Kori - 13.01.2019

Celý předmět se točí kolem jediné věci - projekt. Ten má zcela nesmyslně velký rozsah a sežere několik desítek hodin času. Na cvičení pokud možno berte Kotíka, je prakticky založený a zajímá ho hlavně myšlenka, ne forma - nevyhodí vás za špatně naformátovaný dokument s analýzou, jak to dělali například někteří vyučující v UDBS a DAIS. Na závěr zkouška týkající se témat z přednášek.

hajmajeboss

hajmajeboss - 11.01.2019

Cvičení absolutně zbytečné...s projektem moc nepomužou a informace co se dozvite si stějně budete hledat. Na přednášky jsem raději nechodil, ztráta času. Projekt s nesmyslnými podmínkami i velikosti. Čekal jsem o toho víc.

DaveSen

DaveSen - 14.01.2018

Na predmet som sa tešil a dufal som že sa naučim niečo o navrhu IS. Požidadavky na projekt mali celkom veľky (a zbytočny) rozsah. Projekt zabral dobrých 30 hodin času. Prednšky na ktorých Kudelka citoval dookola Gang of Four a Martina Fowlera mali úroveň asi ako keď zadate do googlu "what is degin pattern" a prečitate si prve 3 vety prveho odkazu ... Ak by ste skušali implementovať nejaky pattern so znalostami z VIS tak vam prajem veľa štatia. Čerešnička na torte bola skuška v podani vzor + Co/Kdy/S akym vzorom do ramčekov formatu sms. A vyhodnotenie skušky ani nie 2 dni pred dalšim predmetom. Cvika mi prišli ako by chceli vyplnit hodinu a pol niečim čo len okrajovo suvisi s tym čo študent realne potrebuje na projekt a ukončenie predmetu. Celkový pristup garanta Kudelku, obsah prednašiek a cvik hodnotim ako veľke sklamanie prirovnane hodine až dvom čitanie nejakeho članku o tom že existuju navrhove vzory

Branislav Bellovic

Branislav Bellovic - 14.01.2018

Naprosto zbytečný předmět co ve třeťáku pár měsíců před státnicema nemá co dělat. Projekt člověku zabere čistého času circa 25 hodin. Což na konci 5. semestru kde jsem měl dalších 6 projektů nedělá dobrotu. Něco málo jsem se naučil, asi 10 nových pojmů - toť k celé teorii. Zbytek je jen opakování z SWI. Kdyby se raději udělal pořádně jeden předmět namísto separování do dvou.

PROGRAMMER

PROGRAMMER - 09.01.2018

Časovo náročnejší projekt ale inak v pohode predmet. Pre ľudí čo majú predpripravený projekt z UDBS a DAIS malina.

DaniellesShadow

DaniellesShadow - 18.12.2017

Jeden z nejnáročnějších projektů. Děláte svůj malý IS. DB, X vrstev, 2 prezentační vrstvy k tomu (desktop/android/web). Návrh systému probíhá podle IT standardů, které se však v praxi nedodržují, jelikož byste analýzu upravovali častěji jak programovali IS. Naučíte se nových věcí, jak fungují vrstvy v praxi, návrhové vzory apod. Za mě zajímavý předmět, zkouška klasickým Kudělkovským stylem...napsat odpověď o rozsahu SMSky.

Nickel

Nickel - 22.04.2017

Asi přínosný předmět, ale během semestru bylo pramálo informací jak má vypadat projekt a co se máme učit na zkoušku. Pan Kudělka je odborník, ale asi má plno jiných povinností, kvůli kterým například nestíhá opravovat včas zkoušky.

vac

vac - 24.01.2014

Tak ve druhém roce tohoto předmětu můžu říct, že si to garant (Kudělka) asi lépe promyslel. Přirovnávat VISko jako SWI a UDBS dohromady by podle mě už teď nebylo na místě. Moje SWI bylo víceméně o tom, že jsme se učili normy analýzy a pořádně jsme nevěděli jak to použít v praxi. A UDBS nás zase učilo jak budovat systém postavený na datech. VISko je z 90% analýza, ale minimálně Kudělka neřešil přesnost, normy nebo detaily diagramů, jako spíš význam a obsah. Jak sám říkal, každý si to může psát trochu jinak. A těch 10% je implementace projektu, informačního systému. Rozdíl proti UDBS je hlavně ten, že databáze je na druhé koleji a je to pouze pomocník pro uložení dat, ne nějaká primární věc. Největší důraz je kladený na využití a implementaci vzorů (ty se berou skoro celý semestr na přednášce). Takže cílem předmětu pod vedením Kudělky je pochopení jak věci do sebe zapadají a umět to použít v praxi (ne jen v projektu předmětu a u zkoušky). Za sebe říkám, že mi tento předmět dal do života ze všeho nejvíc, díky němu mám představu jak se kóduje ve firmách a jak přemýšlet při tvorbě projektů.

nirman

nirman - 22.01.2013

Je to pokračování několika předmětů - dokument obsahuje praktické použití UML z SWI, načítání z databáze UDS, dva druhy prezentační vrstvy (tenký a tlustý klient) zase URO - bohužel, jelikož je tento předmět teprve zaveden, potýkali jsme se často s nedostatkem infromací co a jak máme dělat, zkouška byla jedna velká neznámá ... osobně se ale domnívám, že až se tento předmět vypiluje, tak bude velmi přínosný a užitečný.

Frogger

Frogger - 21.01.2012

Spojuje SWI, UDBS, PJ (1 či 2 podle jazyka) a popř. URO do jednoho. Behem semestru se hodně měnilo zadání(předmět poprvné, nikdo nic z cvičících nevěděl) a garant na to kašlal.

borek22

borek22 - 15.12.2011

Lumír Návrat

Lumír Návrat

18 hodnocení


PTE SPS VIS
Miloš Kudělka

Miloš Kudělka

24 hodnocení


ALG1 SWI VIS
Jakub Štolfa

Jakub Štolfa

4 hodnocení


VIS
Vojtěch Kotík

Vojtěch Kotík

16 hodnocení


VIS
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.