Uživatelská rozhraní

Jsou probírány metody návrhu rozhraní mezi softwarovým systémem a uživatelem. Posluchači se seznámí s různými hledisky, která návrh ovlivňují, s různými metodami, které k návrhu vedou, a také s různými metodami vyhodnocení kvality návrhu. Dále se poslucha

Oblíbený předmět Bez zkoušky

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 8/10
  • Souborů ke stáhnutí: 240
  • Předmět sleduje studentů: 22
  • Předmět učí lektorů: 6
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: URO
Kredity: 4
Ukončení: Zápočet
Garant: Eduard Sojka
Projektů: 2
Bodů k zápočtu: 51

Nahrát soubor Hodnotit předmět
Popis Nahrál Materiál Staženo Nahráno
Porjekty tkinter, qt, boot, 60/60 Mafioza Projekt 0x 21.05.2024
2.5.2024 Varianta B Martix Zadání ke zkoušce 1x 20.05.2024
Domaci ukol CV2 Martix Příklady ze cvičení 0x 02.05.2024
Projekt Qt mchl Projekt 0x 23.04.2024
Projekt Python NobodyIsHere Projekt 5x 08.10.2023
Projekt QT NobodyIsHere Projekt 4x 08.10.2023
Projekt - Qt Vidle Projekt 2x 26.06.2023
Projekt - Custometkinter Vidle Projekt 3x 26.06.2023
projekt bootstrap Klepsič Projekt 5x 04.06.2023
Převodník teplot v Tk Tomáš Orviský Zdrojový kód 3x 28.05.2023

Předmět opravdu na pohodu. Tu první část v pythonu a tkinteru zvládné i cvičená opice. Ta Qt část je už horší ale také to jde zvládnout bez extra úsilí.

DemoX

DemoX - 04.06.2019

Předmět na pohodu. Nic moc náročného, cvičení zajímavé, úkoly na nich a projekty taky. Pro ne moc dobré programátory to nebyla taková hrůza. První polovinu v pythonu by nakódil každý, bylo to jen skládání různých okýnek pod sebe, druhá polovina semestru v céčku už byla náročnější, ale druhý projekt se dal naklikat jen taháním prvků na plochu. Na cviko jsem měl Fabiána, bral to docela v pohodě, úkoly na cvičeních vysvětlil a pomohl. Projekty nehrotil, prográmky nemusely nic umět, jen aby vypadaly tak jak mají (aby se v tom dalo vyznat, aby se nepoužívalo tisíc fontů a milion velikostí písma, aby byly prvky rozdělené podle kategorií, apod.) Zkouška byla v pohodě, chtělo si to jen projít prezentace z přednášek a na test psát vlastními slovy.

daskcz

daskcz - 10.10.2018

Snadno zvládnutelný předmět. Přednášky byly jednou za 2 tádny. Byl jsem jenom na 1. a poslední přednášce. Přednášel to nějaký starší učitel Eda. Profesionál ve svém oboru ale nebylo ho slyšet ani když jste seděli vepředu a byla to mega nuda. Cvičení zvedly průměr tohoto předmětu. Museli jsme průběžně vypracovávat nějaké úkoly nejdřív v Pythonu a potom V C (knihovna QT). Úkoly na vypracování byly jednoduché ale za málo bodů. Nejdůležitější byly 2 projekty. Jeden v Pythonu a 2. v C. Projekty měly mít stejný design akorát napsané v jiném jazyku. Zkouška nebyla nijak těžká. Když jste si projeli ty prezentace od Edy tak nebyl žádný problém dostat hodně bodů. Kdo chce získat snadné kredity tak vřele doporučuji.

TomSte

TomSte - 10.10.2018

Ne příliš náročný předmět, který vám taky toho až tak moc nedá. Přednášky jsou hlavně teoretické, hodně se probírá psychologické a smyslové vnímání uživatelů a příklady jsou spíše o tom jak UI nedělat. Z tohoto je pak zápočtový test, který se s trochou improvizace dá zvládnout. Cvičení jsou o samotné implementaci UI v jazycích Python a C++, kde obě části mají svůj vlastní projekt a soubor nepovinných úkolů. Projekty nejsou až tak obtížné jako spíš potencionálně časově náročné. Doporučuji si vymyslet zadání, kde bude spíš hodně jednodušších prvků než si tam dát něco složitějšího, co pak bude boj naimplementovat. Na cvičení jsem měl Fabiána, látku umí dobře vysvětlit a poslední úkoly jsou víceméně o tom stihnout opisovat jeho kód.

Foxaves

Foxaves - 19.06.2018

Předmět, který se dá celkem v pohodě projít, ale nic moc vám nedá. Obsah přednášek je docela zajímavý, spíše o psychologii uživatelského vnímání GUI a jak ho správně navrhnout. Na konci semestru se píše zápočtový test z těchto přednášek. Není nijak těžký, stačilo mi si den předem pročíst všechny prezentace a mám skoro plný počet bodů. Obsah cvičení je úplně oddělený - dělají se 2 projekty na vytvoření GUI, první v pythonu, druhý v C++. Ty projekty dají trochu zabrat, ale není to nic hardcore. Dále se na cvičeních dělají drobné úkoly, které se odevzdávají na konci semestru za celkově 15b, ale není tam minimum (není to povinné). Doporučuju Fabiána - dost nás naváděl a pomáhal nám, projekt hodnotil většinou téměř plným počtem bodů, pokud splňoval vše co požadoval.

Kori

Kori - 22.05.2018

Pohodový předmět za dost kreditů, doporučuji.

kalda555

kalda555 - 02.10.2017

- o návrhu uživatelského rozhraní jsou pouze přednášky,na cviku se programuje v C++ a python.Celkově předmět není náročný,ale lže ho jednoduše projít.Náplně cvik však mnohdy nepobaví a jsou spíš jednoduššího charakteru.

DaveSen

DaveSen - 08.05.2017

....

MR.BLBEC

MR.BLBEC - 03.05.2017

Před zvolením předmětu jsem se nedíval na náplň a předpokládal že dle názvu "Uživatelská rozhraní" půjde o návrh uživatelských rozhraní - což byla chyba. Předmět bych doporučil všem, kteří mají hodně volného času, baví je Python a C++ a nevadí jim psaní stovek řádků kódu. V opačném případě bych se tomuto předmětu raději vyhnul. Ve skutečnosti jde o programování "grafických" aplikací v Pythonu a C++, navrhuje se akorát tak projekt, zbytek už je zadané.

lukas.tesar

lukas.tesar - 27.05.2014

Fabián hodně vpoho, držel úroveň vysoko, ikdyž je už od začátku jasné, že to je předmět s kredity skoro zadarmo. Náplň zajímavá, může se to hodit.

vac

vac - 24.01.2014

Hodně v pohodě předmět. Měl jsem na cvičení Fabiána, který pozitivnímu hodnocení předmětu hodně pomohl. Přednášky pana Sojky byly taky celkem pěkně zpracovány. Ohledně tohoto předmětu si nemám na co stěžovat.

shogun116

shogun116 - 22.05.2012

veliice v poho předmět, ve kterém jde jen o vzhled aplikace než o samostatné fungování

Jurasz20

Jurasz20 - 11.05.2012

Tenhle predmet sice nauci programovat gui, prednasky fajn, ale pro me ty projekty dost pruda, jeste nikdy jsem nemel tolik divnych problemu pri programovani jako pri tomhle.

GeorgeLD

GeorgeLD - 03.05.2012

Super předmět (absolvoval jsem před 2mi lety). Přednášky o základech estetiky a psychologie uživatelských rozhraní. Cvika o programování GUI v jazycích Java (Swing), Python a trochu C++ (Qt)

uhervo

uhervo - 09.02.2012

pohodovka a body za trochu snahy; tohle udělá snad každý kdo se na to úplně nevy..

borek22

borek22 - 27.05.2011

Předmět se mi velmi líbil a dal mi hodně do praxe, hodně chyb u toho co člověk dělá si dá do kontextu až teprve tehdy, když je s nimi přímo konfrontován. Ačkoliv docent Sojka všechny předem varoval, že u jeho přednášek budeme tiše klimbat, nakonec jsme je všichni pozorně poslouchali, byly docela zajímavé (... no ale jo, ke konci sem tam hlava na stranu padala ...). Jak už bylo psáno dříve, projekty a cvičení daly hodně zabrat, časově určitě více, než jiné kreditově více hodnocené předměty. Jako určitě vyvážení je na druhou stranu fakt, že na závěr není žádná zkouška (kombinované studium).

Frogger

Frogger - 19.05.2011

Cíl předmětu je získat schopnost rozpoznat, jestli je dané GUI navrženo hezky nebo škaredě, nepříjemně, nevhodně... (a taky to pak samozřejmě i naprogramovat). Na přednáškách se upozorňovalo na různé typy chyb, kterých bychom se měli vyvarovat a podle toho byly u Němce i hodnocené projekty. Kdo nemá Němce, tomu ten předmět asi moc nedá, protože jak jsem viděl projekty některých lidí, tak ten předmět se poněkud minul cíle.

katzda

katzda - 19.05.2011

Naprosto souhlas s: s0vet. Domácí úlohy daly skutečně zabrat mnoho času u poctivců (asi bych předmětu přidal pár kreditů). Ten kdo chce mít jen "splněno", jde to taky. Nicméně závěrečná písemka obsahovala i dotaz na Váš subjektivní názor a řešení zobrazeného GUI, což mne velmi příjemně překvapilo. Přínos značně velký.

sli167

sli167 - 15.12.2010

Zajímavý předmět, který podle mě sráží pouze velký podíl práce na programování jednotlivých úloh (pokud je děláte sami a GUI jste nikdy bez použití Netbeans nedělali). Za tuto snahu je totiž pouze 15bodů, zato za test na přednášce, kam napíšete co si myslíte o webové stránce dostanete bodů hned 25. Velkým plusem je, že se naučíte programovat v Pythonu (pro mě novinka, celkém příjemná) a naučíte se použít MVC v Javě(taktéž velmi užitečné do praxe). Celkově hodnotím velmi kladně, také díky přístupu Ing. Němce, který to občas dal někomu pěkně sežrat :)

x.soldier

x.soldier - 01.06.2010

To hafo miniaplikací a 2 projekty které se odevzdávají by mohlo být podle mě z časové náročnosti na jejich provedení být hodnoceno více kredity nicméně předmět jako takový dobrý pro pochopení návrhu uživatelských rozhraní do budoucna... pro některé asi jako svěcená voda po tom co jsem viděl :D

jonny.net

jonny.net - 28.05.2010

Hodně v pohodě, pokud umíte aspoň minimálně programovat, tak nemáte problém. Úkoly jednoduché, navíc už jsou všechny na netu, projekty se dají za víkend zvládnout v klidu a na zápočtový test se nemusíte ani učit

Bidlo

Bidlo - 20.05.2010

Zápočet zadarmo, cvika zbytečná. Stačí si k tomu sednout a za pár hodin v pohodě vypotíte co je potřeba. Test také lehký. Celkově mi předmět dal tak MVC, jinak docela nuda.

Fil

Fil - 12.05.2010

Takový předmět, který nic moc nenučí, ale taky nevyžaduje. 2 projekty za semestr, obojí to samé ale v jiném jazyce.

bandit

bandit - 03.02.2010

Naprosto zbytečný předmět, bokovka, ulejvárna, samostudium, ojeb. Půl semestru 21 let starý jazyk Tcl, druhá půlka Java Swing kupříkladu. Přednášky o ničem, tak jako cvička. Měl jsem Šrubaře, nedělali jsme nikdy nic, jen donesli na hodinu udělané věci a čest. Ztráta času !!! Nedoporučuju.

Demilich

Demilich - 18.05.2009

celkem dobrý předmět, ve kterém jsem se dost naučil.. Dal se v pohodě zvlásnout a myslím že většina lidí s ním neměla žádné problémy

x.soldier

x.soldier - 01.01.2009

Jan Gaura

Jan Gaura

24 hodnocení


PTE URO ANO
Martin Němec

Martin Němec

20 hodnocení


MGA URO ZPG GPG
Tomáš Fabián

Tomáš Fabián

16 hodnocení


DZO PJ1 PTE URO PG I
Štěpán Šrubař

Štěpán Šrubař

5 hodnocení


URO ZP
Eduard Sojka

Eduard Sojka

4 hodnocení


URO PG I ANO
Branislav Holý

Branislav Holý

1 hodnocení


PJ2 URO
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.