Úvod do softwarového inženýrství

Tento předmět je úvodem do problematiky tvorby software z hlediska inženýrských metod. Objektově orientovaný přístup a jazyk UML je použit jako základ prezentovaných metod.

Hodně kreditů Oblíbený předmět Žádné projekty

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 8/10
  • Souborů ke stáhnutí: 97
  • Předmět sleduje studentů: 39
  • Předmět učí lektorů: 8
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: SWI
Kredity: 6
Ukončení: Zkouška
Garant: Ivo Vondrák
Projektů: 0
Bodů k zápočtu: 20

Nahrát soubor Hodnotit předmět
Popis Nahrál Materiál Staženo Nahráno
Diagramy vejt zejt Zadání k písemce 3x 12.02.2024
Zpracované otázky ke zkoušce Katy Okruhy ke zkoušce 28x 07.01.2024
Diagramy k projektu Katy Projekt 4x 07.01.2024
Finální projekt - Fasuga Vidle Projekt 22x 26.06.2023
Zkouška i s řešením a odpovědí - Štolfa Vidle Zadání ke zkoušce 28x 26.06.2023
SWI projekt (všechny úkoly + obrázky) NoName Projekt 26x 21.06.2023
54/60,Zkouska + spravne odpovedi XYZ Zadání k písemce 64x 05.06.2022
Zkouška 2022 Tomáš Orviský Zadání ke zkoušce 3x 30.05.2022
Otázky ke zkoušce LMS 2022 Lukáš Maslaňak Vypočtené příklady 4x 26.05.2022
Otázky ke zkoušce LMS 2022 Lukáš Maslaňak Zpracované otázky ke zkoušce 21x 26.05.2022

Vcelku v klidu předmět, ale proboha lidi obloukem se vyhněte Révayovi!!!!!

Ragnar012

Ragnar012 - 22.05.2022

zajímavý přednět, zejména svou nápní

Jurasz20

Jurasz20 - 27.05.2020

Během semestru se po vás nic nechce, jenom musíte napsat 4 testy (většinou se nějak spojí dohromady). Přednáška nezáživná, všechno z ní je stejně ve skriptech. Cvičení nejsou povinné a u J. Štolfy to vypadalo tak, že jsme stejně diagramy kreslili sami a on na konci jenom ukázal jak to mělo vypadat a proč, takže ve výsledku není nutné tam chodit, jestli něco nepotřebujete vysvětlit (ale aspoň cvičení s ním byly zábavné). Testy nejsou těžké a zadání se většinou opakuje a na zkoušce jsme letos měli dva diagramy a návrhový vzor + kódy. Co je ovšem peklo je ústní část, po dopsání zkoušky minimálně dvě hodiny sedíte a potom podle toho, koho dostanete odcházíte buď za minutu nebo za 20 minut (NEBRAT Révaye). Předmět je určitě užitečný a není těžký, ale 3 hvězdičky dolů dávám za to, že je to v podstatě samostudium.

birb

birb - 14.01.2020

Pokud si nevezmete slováka, tak je předmět celkem jednoduchý. Na zkoušce je ustni a pisemna cast. U ustní rovněž vynechat slováka.

54641124441

54641124441 - 14.01.2020

Jeden z lehčích předmětů v 3. semestru, nicméně není dobré ho podcenit. Cvičící Jakub Štolfa sice vysvětlí, nicméně většinu informací člověk získá samostudiem / neustálými dotazy. Většina cvičení probíhá jako samostatná práce, docházka se neřeší. Zkouška je písemná + ústní, na písemné zkoušce bývá otázka ohledně návrhových vzorů plus doplňování use case modelů atd. V případě zvládnutí písemné zkoušky následuje ústní zkouška, kterou je také nutné zvládnout pro získání zkoušky. Na ústní zkoušku je údajně lepší Svatopluk. V případě chybějícícího bodu přidá.

Tučňák

Tučňák - 26.03.2018

Zajímavý předmět, který se nám v budoucnu nejspíš bude dosti hodit. Na cvičeních se proberou 4 UML diagramy a pak se z nich píšou testy, pokud dáváte pozor a projdete si to tak by neměl být problém. Na zkoušku je třeba se doučit základní návrhové vzory a písemná část je víceméně repete. Pokud písemnou část napíšete na (skoro) plný počet bodů, tak po čtyřech hodinách čekání ve frontě budete mít štěstí a vezme si vás S. Štolfa a zkoušku vám dá, aniž by se ptal na něco z teorie. Na přednášky jsem chodil jen prvních pár týdnů, nějak mě prostě nechytly, jediná slabina tohoto předmětu. Cvičení s J. Štolfou mohu jen doporučit, diagramy vysvětlí dost dobře a testy neměl nijak záludné. Akorát na ranní cvičení má tendenci přijít se slušným zpožděním.

Foxaves

Foxaves - 19.01.2018

Hodně jednoduchý předmět, na cvika doporučuji Jakuba Štolfu, na přednášky doporučuji nechodit, a raději věnovat čas něčemu, co vás v životě naplňuje. To co by měl předmět učit, je opravdu důležité, pokud bude vaše kariéra směřovat směrem vývoje SW, ale způsob výuky předmětu se mi už tak nelíbí, hodilo by se přepracování, a udělat to lépe. Zkouška je v pohodě, aspoň její písemná část, ústní část je coin-flip, dostanete něco, co jste probrali díky infu od lidí před vámi s kámošema, kteří s vámi čekají 2 hodiny v řadě na ústní zkoušku, nebo dostanete něco nového, na co se ještě nikoho neptal.

Alixer

Alixer - 15.01.2018

Nejlehčí předmět semestru. Všechny testy jsou na principu domalovat šipku do obrázku a napsat definici třídy. Nejlepší cvičící je J.Štolfa, co jsem slyšel od ostatních tak slováka nebrat.

Redro

Redro - 13.01.2018

Takřka ryze praktický předmět (když máte štěstí), učí se kreslit a pracovat s UML diagramy, řekl bych, že docela užitečná věc pro budoucí kariéru. Pojetí dle mého názoru celkem vázne, chyběla mi nějaká snaha vysvětlit všechny aspekty jednotlivých diagramů, proč kde co jak je, co by bylo jinak, kdyby bylo to a to jinak - většinou uvidíte jeden diagram na přednášce, druhý vám zadají na cviku a zbytek je samostudium. Zkouška má praktickou písemnou část, pak čekáte tak dvě hodiny, než si vás Štolfa zavolá a zeptá se i na nějakou otázku ze skript, která nikdo nikdy nečetl. Podle vaší schopnosti improvizovat pak buď odcházíte s úsměvem na tváři, nebo si na příští pokus ty skripta přečtete.

hajmajeboss

hajmajeboss - 10.01.2018

V pohode predmet. Prvá skúsenosť s ústnou odpoveďou.

DaniellesShadow

DaniellesShadow - 12.05.2017

Předmět je to parádní, budete se muset učit, jak nakreslit diagrami, jak naprogramovat třídy a objekty, na zkoušce si napíšete test, a potom čekáte min. 2 hodiny než se dostanete k ústní části, kde se vás ptají na věci z písemky, chtějí si tak ověřit jestli jste to neopsali :) Na cvičení doporučuji Štrbu.

Keiko

Keiko - 20.01.2017

V klidu Stolfa

Sebastian.Staviany

Sebastian.Staviany - 16.01.2017

Předmět s trochu nezáživným učivem, zápočtové písemky docela těžké, když se vykašlete na přípravu, zkouška o trochu jednodušší než ty písemky. Přednášky měl p. S. Štolfa, byly v pondělí v 7:15, takže z nich moc nemám, cvičení jsem měl s přednášejícím a je to takové když se chceš něco naučit, tak se naučíš, když tě to nezajímá, děláš si co chceš nebo tam prostě nechodíš, na zkoušku se dá našrotit ze skript.

jan.mitoraj

jan.mitoraj - 23.01.2016

Semestr je pohoda... 4 písemky každá po deseti bodech, stačí dávat pozor na předešlém cviku. Zkouška trošku masakr ale dala se. Doporučuji Štrbu, vysvětlí, rozumí látce. A je to slovák, čiže jeho řeč vás neuspává :)

john.cowayger

john.cowayger - 09.01.2015

V celku fajn predmet, pár vecí určite využijete ak ste na ceste programátora. Na cviká doporučujem nového doktoranda Ing. Czopik. Dobre vysvetľuje, na pisomky perfektne pripraví a je dosť ochotný.

x.soldier

x.soldier - 01.01.2015

Během semestru byl předmět celkem v pohodě. Původně jsem chtěla Skanderovou, místo toho jsme dostali Krutila, ale nebyl vůbec špatný. Body dolů za tu příšernou zkoušku. Nejprve test, pokud máte dostatek bodů zeptají se na jednu otázku ústně, nevíte, tak ahoj příště. Organizace zkoušky žádná, špatná informovanost, jsem ráda, že jsem zvládla na poprvé a nemusela jsem tu zkoušku opakovat.

Ajka

Ajka - 20.01.2014

Cvika v pohodě, ovšem doporučuju spíš Štrbu, neboť má jednodušší písemky a narozdíl od Štolfů se snaží i vysvětlovat. Tento předmět bych hodnotila klidně i 7, jenže podpásovka je zkouška. Vymysleli si, že letos bude i nebodovaná ústní část (1 otázka, když nevíte, máte smůlu a jdete na další termín), která odrovnala při prvním termínu tak třetinu lidí. Na opravě byla i složitější písemka (musely se psát i kódy u jednoho návrhového vzoru).

Winn

Winn - 18.01.2014

Přednášky docela nuda, ale chodil jsem na ně s myšlenkou že se něco dovím a dověděl ale ke zkoušce se to nevyužilo. Cvika v poho, vždy něco proberete a pak se na to píše písemka jsou fakt lehké, musíte to jen pochopit. Zato zkouška byla zrada jak cyp, bylo tam sice to co je na cvikách což je v pořádku, ale ještě jako bonus nám tam dal nějakou implementaci v javě (kterou jsme v tomto předmětu neprobírali a ti co si nevyprali programovací jazyky tak ji neměli vůbec) a navíc za většinový počet bodů takže tak no.

Martin Terran

Martin Terran - 05.07.2012

Tak na tento předmět jsem se totálně vyprdnul. Byl jsem jen na testech, na které jsem se naučil večer předem. Na zkoušce zákeřné zadání, přepsat diagram tříd do Javy(C/C++, C# nebo Pythonu). Tohle dojebalo spoustu lidí. Jinak zkouška v klidu akorát se naučit návrhové vzory ze skript a ten přepis diagramu do Javy. Jinak Štolfu na cvičení nedoporučuji hodnotí jak ****. Předmět je nuda, ale je dobré učivo umět, hodí se v budoucnu.

safiron

safiron - 25.01.2012

Přednášky byly super :-) Opravdu mě bavily a hodně jsem si odnesla. Na zkoušku je nutné se naučit všechny diagramy plus důležitější věci ze skript.

trilli2

trilli2 - 24.01.2012

predmet ktorý sa dá vkľude spraviť... na skúšku sa treba do toho trocha pozrieť a dá to hádam každý na 1.krát

vyhryzko

vyhryzko - 20.01.2011

zapocet ze 4 pisemecek, a zkouzka slozena z toho sameho, jen je trochu zakerna protoze je tam 6 prikladu za 5 bodu , a kazdemu jednomu je jedna otazka, ktera vam umozni bud to ze tech 5 se prenasobi dvema a nebo se neprenasobi nicim, takze pozor, zkouzka je zradna, ale ne moc tezka

matus

matus - 11.01.2011

Vše co na zápočtových písemkách je i na zkoušce, takže si to pak stačí jen zlehka oživit kde se kreslí jaká čárečka nebo kosočtverec a není třeba studovat stohy knih navíc. Jen trochu může zaskočit nakreslení návrhového vzoru Továrna, Kompozit nebo Pozorovatel, které se prostě musí natvrdo namemorovat.

Frogger

Frogger - 05.01.2011

Jednoduchý předmět. Ale je to potřeba.

Fil

Fil - 21.09.2010

No je třeba se naučit i navrhovat a to v tohle podání dost nenáročným způsobem který, ale může zmlsat, tak pozor na zbytečné chyby :)

jonny.net

jonny.net - 19.02.2010

kredity zadarmo...na testy a vlastně i na zkoušku jsem se učil 15 minut před :)

Big Lebowski

Big Lebowski - 20.01.2010

Z hlediska obtížnosti nejlepší předmět 3.semestru. A na slečnu Jůchovou se celkem pěkně koukalo. :-D

Jumbo

Jumbo - 18.01.2010

Je to až nudně jednoduché. Písemky v průběhu semestru jsou úplně triviální. Stačí dávat trochu pozor na cviku, nebo na to před písemkou mrknout a zápočet dáte klidně i za plný počet bodů.

hana

hana - 06.01.2010

předmět teměř zadarmo.. na pisemku se stači "učit" 5 minut před hodinou... zkouška je jako všechny pisemky dokupy...

bandit

bandit - 04.12.2009

můžu jen souhlasit s ostatníma, na zkousku jsem se skoro neucil a dal jsem to.

fishboun

fishboun - 19.03.2009

Nádherný a úsměvný předmět :oD na zkoušku jsem se učil 6 hodin a to těsně před jejím vykonáním dostal jsem 58 bodů ze 60, takže jsem přesvědčen o tom že lidi kteří na to hodí očko nemají problém to dát :o)

xnitrox

xnitrox - 27.02.2009

Zbytečny předmětv druhaku... jednoduchy a celkem zabavny

mar_kii

mar_kii - 26.02.2009

Supr - nejlehči předmět :D na zkousku je treba se trochu poucit ale fakt jen trochu :D

sid028

sid028 - 04.02.2009

Ten kdo už někdy viděl vývojové diagramy a trošku ví jak se dělá software nebude mít žádný problém. Přednášky jsou sice o ničem (ačkoli s vtipným a pohotovým panem Vondrákem) ale aspoň tam neusnete a bývají v Porně = luxus. Na cvičku 20 minut dáváte pozor a umíte celou kapitolu. Zkouška docela vklídku. Přínos pro mě vcelku žádný, ale tak byl to jeden z těch méně blbých předmětů, který jsem měl rychle z krku (vpohodě předtermín) :-D

Demilich

Demilich - 11.01.2009

za semestr jsou 4. jednoduche testy a na zkousku se staci naucit par veci.... Doporucuju

jonnyb

jonnyb - 27.10.2008

pohodička předmět

x.soldier

x.soldier - 01.01.2008

Dušan Fedorčák

Dušan Fedorčák

8 hodnocení


SWI
Jiří Gabriel

Jiří Gabriel

3 hodnocení


SWI
Ivo Vondrák

Ivo Vondrák

17 hodnocení


SP SWI
Martin Vicher

Martin Vicher

0 hodnocení


SWI
Miloš Kudělka

Miloš Kudělka

24 hodnocení


ALG1 SWI VIS
Svatopluk Štolfa

Svatopluk Štolfa

4 hodnocení


SAN SWI
Veronika Jůchová

Veronika Jůchová

7 hodnocení


SWI TZD
Michal Košinár

Michal Košinár

7 hodnocení


SWI
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.