Úvod do databázových systémů

Cílem tohoto kurzu je seznámit studenty se základními pojmy databázových technologií jako je relační datový model a SQL jazyk pro definici, manipulaci a dotazování dat. Po absolvování kurzu budou studenti schopni definovat konceptuální model informačníh

Hodně kreditů Bez zkoušky

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 6/10
  • Souborů ke stáhnutí: 176
  • Předmět sleduje studentů: 31
  • Předmět učí lektorů: 5
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: UDBS
Kredity: 6
Ukončení: Zápočet
Garant: Ing. Radoslav Fasuga, Ph.D.
Projektů: 1
Bodů k zápočtu: 21

Nahrát soubor Hodnotit předmět
Popis Nahrál Materiál Staženo Nahráno
Z doučovaní Diallix Vypočtené příklady 0x 21.04.2023
Dais skúška Diallix Okruhy ke zkoušce 0x 21.04.2023
DS 2 - TEST PL/SQL 6. zadání Marin Zadání k písemce 2x 11.04.2022
DS 2 - TEST PL/SQL 5. zadání Marin Zadání k písemce 0x 11.04.2022
DS 2 - TEST PL/SQL 4. zadání Marin Zadání k písemce 0x 11.04.2022
DS 2 - TEST PL/SQL 3. zadání Marin Zadání k písemce 0x 11.04.2022
DS 2 - TEST PL/SQL 2. zadání Marin Zadání k písemce 0x 11.04.2022
DS 2 - TEST PL/SQL 1. zadání Marin Zadání k písemce 3x 11.04.2022
Část projektu_skript_dotazy Jakub Minařík Projekt 0x 20.12.2021
Část projektu_skript_vkládání dat Jakub Minařík Projekt 0x 20.12.2021

přejmenované TZD: zajímavý předmět, jeden z prvních zabývající se databázemi

Jurasz20

Jurasz20 - 27.05.2020

Na začátku se berou selecty, které není dobré podcenit a věnovat tomu čas třeba po každém cvičení, ať na tom dalším chápete, co se děje, protože první test na selecty dokáže potrápit. Před testem ještě doporučuju najít nějaké typové příklady a zkoušet a zkoušet. Druhý test je lehčí, ale taky se musíte trochu připravit. Potom už se dělá projekt, který se odevzdává po částech každý týden. U Lukáše nebyl problém ho udělat na skoro plný počet, v hodinách nám vysvětloval, co je špatně. Na druhou stranu Bača měl u projektů prý problém skoro se vším, tak pokud možno, vyhněte se mu. Na konci je ještě úplně zbytečný test za 10 bodů, který musíte napsat na 5. Naštěstí to jsou příklady podobné souboru, který je na dbedu. Hodnocení všech testů stylem minimálně polovina mi přijde nesmyslné, stejně jako první zbytečně těžký test, který vás akorát demotivuje dělat cokoliv do udbs.

birb

birb - 14.01.2020

Testy jsou dost náročné, nepodcenit je, projekt je o něco jednodušší, podle toho jakého cvičícího zvolíte.

54641124441

54641124441 - 14.01.2020

První SQL test jsem dal na 5 pokus najednou (40 bodů), pomohlo mi nejít druhý rok ani na jedno cvičení/přednáškou a nepoužívat konstrukce jako exist, having, in... soustředit se na zadaní a vše napsat s mnoha vnořenými dotazy + group by, union intersect atd..., super je taky konstrukce DENSE_RANK, shit předmět

dell

dell - 23.11.2018

První SQL test mi hodně dal. Dal jsem ho sice na 3. pokus, ale dotazy jsem se díky němu naučil skvěle. Druhý test je primitivní a dal jsem ho bez učení. Potom už stačí jenom strávit čas nad projektem a předmět je v kapse (závěrečný test si popravdě už ani nepamatuju :D). Projekt se potom dá využít v dalších předmětech, takže se vyplatí ho udělat co nejlíp, dobře se z toho pak těží.

Onden

Onden - 25.05.2018

I když to tak zpočátku nevypadá, je to jeden z náročnějších předmětů v 3. semestru, teda alespoň pro začátečníky. Lukáš učí sice pěkně po pořádku, nicméně je snadné ztratit brzo nit. První test je dost těžký, dost lidí ho neudělalo ani napotřetí. V projektu je nutné dodržet potřebné náležitosti, většina učitelů si na to dost potrpí. Snažte se se naučit toho co nejvíc, bude se to hodit v DAIS, abyste poté nebyli pozadu

Tučňák

Tučňák - 26.03.2018

Pro ty, kteří už se s SQL dotazy někdy setkali, to bude nenáročný předmět. Pozor ovšem na první test, který se může zdát jako lehký, ale v řešení musíte kombinovat několik dotazů v jednom, takže se na něj doporučuji naučit. Druhý test je už přívětivější, ale taky ho nepodceňte. Projekt se dá odevzdat bez problémů, ale musí mít všechny náležitosti. Závěrečná písemka se spíš týká témat z přednášek.

daskcz

daskcz - 26.01.2018

Vážný problém je první test z SQL SELECTů. Na něj je opravdu těžké se připravit, pokud jste s databázemi nikdy předtím nedělali. Sice se všechno probere na přednáškách i cvičeních, ale až na těch pár příkladů ze cvičení se na test není z čeho učit. Taky mi přišlo, že určitá zadání byla vcelku jednodušší než ostatní. Nicméně jakmile se vydají kompletní zadání s výsledky tak už je se celkem z čeho učit a s trochou štěstí se probijete. Druhý test je v porovnání s tím prvním hotový výsměch. Na řadu pak přichází projekt, ten není až tak náročný co se týče obtížnosti jako spíš časově. Pokud ho nechcete odfláknout tak nad ním klidně každý týden strávíte dva dny. Zápočtová písemka je pak taková třešnička, kdy si znovu projdete přednášky a doufáte že vám to vyjde, není to ale zdaleka tak hrozné jak první test. Přednášky jsou slušné, ale měl jsem pocit, že si z nich nic nepamatuji. Na cvičení jsem měl Lukáše, je dobrý a ochotný ale nesmíte u něj zaspat nebo si ho nějak jinak zprotivit. Taky bych u něj nedoporučoval flákat projekt, protože těm co to dělali dával celkem solidní sodu.

Foxaves

Foxaves - 19.01.2018

Jediný předmět který jsem neudělal, respektive jeho první test. Zbytek se už nějak zvládnout dá. Celkem jedno koho si vemete na cvičení, protože dotazy se stejně musíte naučit sami mnohahodinovým procvičováním.

Redro

Redro - 13.01.2018

Celkem těžký a hlavně časově náročný předmět. První test je na select dotazy a úspěšnost na první termín není zrovna valná - dal jsem, ale chce se to dobře připravit, většina lidí to spíš podcenila, než že by to bylo až tak těžké. Druhý test formalita. Pak příjde na řadu projekt, na začátku to vypadá jako taková sranda na pár hodin, pak se z toho vyklube čtyřtýdenní martýrium s odevzdáváním specifikací, analýz a podobných kravin (databáze asi nebudou nic pro mě). No a na závěr ještě zápočtová písemka s opět značně nízkou úspěšností, což je dle mého názoru dáno i poměrně nedostatečným zabezpečením předmětu studijní literaturou - nebyl si na cviku, tak smůla, už to nezjistíš.

hajmajeboss

hajmajeboss - 22.12.2017

Zvládnout první real-time test a pak je už klid.

jfaltos

jfaltos - 14.05.2017

V pohode predmet,jednoznačne odporúčam urobiť si dobre semestrálku, zíde sa vám na predmet DAIS. Čím lepśie si to vypracujete tým lepšie sa vám v ňom bude pokračovať. Hlavne to nepreháňajte s počtom tabuliek. Môže sa vám to v DAISku vypomstiť

DaniellesShadow

DaniellesShadow - 12.05.2017

Jednoduchý předmět pro lidi co již pracovali s databázemi. Pro nováčky celkem obtížné.

Kenny

Kenny - 08.05.2017

První test je trošku těžší. Pak už to je v klidu

MR.BLBEC

MR.BLBEC - 08.05.2017

Super předmět, nejdříve vás potrápí SELECTOVÉ písemky, INSERTY, PROJEKT a nakonec až budete mít maximum ze zápočtových bodů, tak vam dají zápočtovou písemku. Doporučuji Chovance.

Keiko

Keiko - 20.01.2017

Stačí udělat první test na selecty a pak už je to easy

Slon

Slon - 28.12.2016

UDBS mohol byť úplne pohodový predmet, nebyť úvodného testu zo SELECTov. Dal som ho na druhý raz, ale stálo to dosť nervov. Boli vždy 3 príklady (2 jednoduchšie, 1 zložitejší), aby ste prešli museli ste dať vždy aspoň dva, takže sa oplatí na teste začať jednoduchšími príkladmi. Druhý test bol formalita, projekt sa hodnotí priebežne po častiach, čiže stíhate odlaďovať chyby a pokiaľ k tomu pristúpite aspoň zľahka zodpovedne, nebude problém. Zápočtový test bol 10 bodový a polovica bola potrebná na minimum. Neviem ja som sa na tento test deň predtým pripravil a nemal som najmenší problém. Na cvika som mal pána Lukáša, ktorého musím hodnotiť len a len pozitívne (v každom ohľade), prednášky sa mi kryli a tak som nebol ani na jednej.

matador

matador - 17.12.2016

Přednášky u p. Bači se celkem dají poslouchat, cvičení u p. Lukáše super, dost se naučíte. Předmět jako takový patří spíš k těm těžším, hlavně první písemka, kterou na první pokus dalo tak 15 % lidí. Druhá písemka, projekt a zkouška byly v pohodě.

jan.mitoraj

jan.mitoraj - 23.01.2016

Předmět zajímavý ale hnusné bodování u prvního testu 6 a 9 bodů.

TVA0005

TVA0005 - 21.12.2012

Peklo od začátku do konce, ale učivo je třeba, databáze jsou hold důležité. Na učivu pro mě byla nejtěžší relační algebra zbytek byl v klidu. Brutální podmínky pro absolvování, 3x 15b minimum 7b u každého. Prvně test z SQL příkazů (dalo se), pak semestrální projekt vymyslet a navrhnout informační systém (taky se dalo, je na to celý semestr), nakonec zápočtový test dvě části, obě povinné 1. relační schéma databáze 2. výpočet syntézy datab. schématu. Pokud se na to člověk podíval tak se to dalo docela s přehledem zvládnout. Fasuga někdy rozdává body za účast na přednášce takže choďte (já tam nikdy nebyl a moc mi to nechybělo). Zkouška úplně ze všeho, ze začátku teorie kterou musíte dát 6b/8b jinak vám dál zkoušku neopravují. Pak prakticky všechno co se bralo hlavně na přednáškách, zákony o zachování informací, formální normy, SQL, rel. algebra, relační schéma, kupa pojmů, tvrzení platí/neplatí... Na cvičení jsem moc nechodil kvůli cvičícímu, který toho moc nevysvětlil a taky jsem je měl v blbou dobu (7,15 v pátek). Předmět jsem nakonec dal na nějakých 70b takže pohoda. Rada na závěr: U testů ani u zkoušky neopisujte. Odhalení pro vás znamená, že si celý předmět zopakujete příští rok, navíc to hlídají (test z SQL se píše do speciálního softu, který kontroluje vaše odpovědi a hned ukazuje učiteli jak jste na tom takže pokud budete mít řešení předem a jen to tam nakopírujete máte problém)

safiron

safiron - 25.01.2012

Přejmenované TZD. Celkem těžký ale užitečný přednět. Zabijácký první test a těžší zkouška. Doporučuji Chovance, Nedoporučuji Farníka

borek22

borek22 - 15.12.2011

Pavel  Bednář

Pavel Bednář

3 hodnocení


UDBS
Václav Bašniar

Václav Bašniar

2 hodnocení


DAIS UDBS
Petr Lukáš

Petr Lukáš

14 hodnocení


DAIS UDBS
Roman Meca

Roman Meca

1 hodnocení


DAIS UDBS
Miroslav Válečko

Miroslav Válečko

1 hodnocení


UDBS
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.