Radiokomunikační technika

Obeznámit se ze základními bloky radiokomunikačního řetězce a principy šíření rádiového signálu. Poznat metody a prostředky moderní digitální radiové komunikace.

Oblíbený předmět

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 9/10
  • Souborů ke stáhnutí: 83
  • Předmět sleduje studentů: 10
  • Předmět učí lektorů: 1
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: RT
Kredity: 4
Ukončení: Zkouška
Garant: Marek Dvorský
Projektů: 1
Bodů k zápočtu: 22

Nahrát soubor Hodnotit předmět

Řekl bych že jeden z těch pohodovějších předmětů druhého ročníku. Jakožto student TKT jsem měl tento předmět volitelný (i když nechápu proč je jenom volitelný když v navazujícím je pokračování). Přednášky zajímavé, náplň hodin také. Na první test se doporučuji naučit to počítání z testu co tu koluje (dostanete vesměs podobné početní příklady..). Druhý je zase počítání článku což je izi ale důležité je to nepodcenit.. Hlavně pozor na protokoly u těch doporučuji nasbírat co nejvíce bodů. Zkouška pak byla vesměs oba zápočtové testy + nějaké otázky ze skript ale šlo to. Ústní už je taky relativně v pohodě, Dvorský vás nějak nedusí a pokud vidí že se snažíte tak vás popotáhne ,ale pokud tam příjdete naprázdno tak i s prázdnem odejdete.

DemoX

DemoX - 04.06.2019

Skvělý předmět, pro nadšence na rádiové signály, pozemní a satelitní televizní distribuci zábavný předmět. Na cvičení jsem měl Marka Dvorského, věci rozumí, umí ji vysvětlit výborně, na laboratorních měřeních pomůže, pokud jste se připravili. Na testech se objevují jak početní příklady, tak teoretické otázky. Ty se dají naučit z prezentací, a na početní příklady nás připravil na cviku cvičící. Pokud se naučíte postup výpočtu, je to celkem v pohodě, ale výpočet trvá docela dlouho a musíte to umět s kalkulačkou (počítá se s dlouhými zlomky, používá se paměť apod.), čas vyhrazený jak pro zkoušku, tak pro zápočtové testy tedy vyjde tak tak.

daskcz

daskcz - 10.10.2018

Cvičení i přednášky měl jenom Marek Dvorský. Na přednášky jsme chodili pravidelně (jediná zajímavá přednáška ze všech předmětů). Cvičení byly v pohodě. Na zápočet se psaly 2 testy jeden byl z převodů decibelů na výkon atd. Dalo se to naučit hodně příkladů jsme spočítali na cviku takže s testem nebyl problém (žádné minimum). V 2. půlce se dělalo 5 měření z kterých se potom musel odevzdat protokol. Měření úplně vklidu, akorát jste si museli přečíst co se tam má dělat :D. 2. test byl potom z těch měření. Vybral nějaké otázky ale bylo to úplně jasné co je správná odpověď. Zkouška byla trochu náročnější (málo času na výpočty a u teoretických se odečítaly body), ale dalo se to. Na konec jak se napsal test tak jste museli ještě na ústní ale to byla spíš taková sranda. Zatím asi nejlepší předmět co jsem měl.

TomSte

TomSte - 10.10.2018

Tenhle předmět jsem si vzal jako volitelný, protože na TKT normálně není (což nechápu) a nelitoval jsem. Přednášky překvapivě dobré, cvičení fajn, měření zábavné. Dvorský je výborný snad na všechno. Zkouška trochu nepříjemná, protože u teoretických otázek jsou záporné body a na ústní části se Dvorský ptá na okruhy ze špatně odpovězených otázek, ale i tak to byla jedna z těch lehčích zkoušek.

marcipan

marcipan - 06.06.2018

Za mě jeden z nejlepších předmětů na VŠB. Přednášky byly zajímavé, cvičení ještě lepší. Na cvičení se ze začátku počítají jednoduché příklady (převody dB, Fresnelova zóna, ztráty, impedanční přizpůsobení). Testy jsou přesně na to, co se dělá na cvičení (žádné podrazy). Dalším plusem jsou rozhodně laboratorní úlohy, které jsou velice zajímavé a jsou k věci. Na cvičení rozhodně doporučuji Dvorského. Pokud aspoň trochu umíte (stačí 5 min před hodinou se mrknout, co se ten den dělá), tak úplně v pohodě. Když něco nevíte, ihned vám pomůže s daným problémem. Zkouška je úplně v pohodě (pokud jste dali PSAM, tak tohle je úplně vklidu).

tom.macak

tom.macak - 29.05.2018

Zajímavý předmět, který má dobře nastavenou osnovu. Měření jsou poměrně zajímavá a pan Dvorský je perfektní cvičící a přednášející, jeden z nejlepších učitelů které jsem kdy měl.

kk

kk - 12.05.2017

Parádní předmět a pan Dvorský je taky pohodář a nic nehrotí. Menší nepříjemností je minitestík na začátku každého měření, ale když si proletíte přípravu (která je asi na 5 min.) tak není problém.

Tony17

Tony17 - 18.11.2016

Parádní předmět, snad zatím nejlepší co jsem měl. Pokud jste z TKT popřípadě vás zajímají/baví radiokomunikace tak mohu jen doporučit. Na cvičení je nutné se připravit (většinou stačí tak 5 minut před cvikem) a vědět co se bude měřit. Většina měření se dá stihnout za cca 20 minut, vypracování protokolů je už na delší čas (+- hoďka ve dvojko). Projekt nějaký čas zabere, ale není těžký a použijete tam věci, které se měřily na cvikách. Přednášky doporučuji navštěvovat, alespoň získáte nástin možných otázek na ústní zkoušce. Počtení část zkoušky v moodlu je stejná jako zápočtový test (vzorečky se můžou používat), teoretická je poměrně lehká pokud jste viděli skripta/přednášky. Ústní je bezproblémová, Dvorský se nesnaží nikoho potopit.

lukas.tesar

lukas.tesar - 20.05.2014

I když jsem obor IVT, tak jsem si ho vybral jako volitelný jelikož mě tato oblast vždy trošku zajímala. Předmět splnil mé očekávání tj objasnění základních principů, pojmů a vysvětlení jak to vůbec v éteru funguje. Cvičení bezproblémová akorát je třeba zamakat na protokolech. Přednášky jsem nemohl navštěvovat kvůli jinému kurzu, ale první tři vypadaly dobře. Pan Dvorský je jeden z nejlepších vyučujících co jsem zatím poznal. Celkové hodnocení tedy max. pokud do toho jde někdo kdo o to stojí a kredity jsou poté úplně zadarmo.

stehle

stehle - 27.05.2013

Hodně dobrý předmět a taky docela lehký. Měl jsem Dvorského i na cvika a je v pohodě vysvětlí jak a co změřit pak jen zrobit protokol. Ten první test je úplně easy, protože vše co na něm je se prober na cvikách a můžete používat vzorce. Projekt je trochu na delší dobu, ale dá se vše zvládnout v klidu. Zkouška se skládá zase z výpočtu, z kterých byl prví test takže jen repete a pak otázky od lehkých až po těžké, ale stačí si párkrát přečíst přednášky (je dobré na ně i chodit) a je to. Z každé přednášky jsou prý 3 otázky na testu a taky je tam dost obrázků a vybrat co na nich je takže kuknout i na ně.

Martin Terran

Martin Terran - 05.07.2012

Presne jak pisete, nejpohodovejsi predmet a vyucujiciho jsem na VSB zatim nezazil. S M. Dvorskym fakt klidek a kdyz clovek neco nevi, rad a ochotne poradi. Jenom na hodnoceni protokolu je trochu tvrdsi, ale v pohode..

hynman

hynman - 08.06.2012

Uplne super predmet aj super cviciaci...Skuska cez moodle ...

vyhryzko

vyhryzko - 17.06.2011

Docela zajimavy predmet o antenach. Snad jedinej predmet kde byl test presne z toho co bylo na cviku, vzorce jsme mohli mit na papiru predtistene, takze test za plny by zvladla i cvicena opice. Prezentace vsichni za plny pocet, kdo udelal ten mel body ( samozdrejme to ma asi sve meze ) zkouzka: myslim si ze staci precist 1x prednasky a nemel by byt problem pohodlne zvladnout zkouzku. Dvorsky je velice tolerantni a ochotny, nesnasi vsak chybi v jednotkach jako treba spatne male/velke pismena ;-) MHZ

matus

matus - 17.05.2011

Pro mne velmi záživný předmět o anténách,přijímačích,modulacích atd... Nic se nehrotilo až na protokoly, které musí být perfektní, jinak se zbytečně strhávají body. Doporučuji.

drax

drax - 17.05.2011

Martin Tomis

Martin Tomis

3 hodnocení


MT1 MT2 RBS RS RT RT 2
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.