Přenosové systémy a média

Náplň předmětu si klade za cíl seznámit studenty s přenosovými médii, používanými v telekomunikacích. Studenti se seznámí s jejich vlastnostmi, výhodami i omezeními. Dále se dozvědí o základních principech přenosových soustav, které využívají daná média. Seznámí se s principy vícenásobného využití přenosových médií.

Hodně kreditů Bez zkoušky

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 6/10
  • Souborů ke stáhnutí: 144
  • Předmět sleduje studentů: 15
  • Předmět učí lektorů: 2
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: PSAM
Kredity: 6
Ukončení: Zápočet
Garant: Ing. Jan Skapa, Ph.D.
Projektů: 6
Bodů k zápočtu: 20

Nahrát soubor Hodnotit předmět
Popis Nahrál Materiál Staženo Nahráno
Metal Přiklady Všechny Samuel Rabatin Tahák 0x 28.03.2024
PSAM protokoly 1, 2, 3 Ajcin Protokol 4x 30.09.2023
Metal - Příklad 5. Page One Vypočtené příklady 0x 17.03.2023
Metal - Příklad 4. Page One Vypočtené příklady 0x 17.03.2023
Metal - Příklad 3. Page One Vypočtené příklady 0x 17.03.2023
Metal - Příklad 2. Page One Vypočtené příklady 1x 17.03.2023
Metal - Příklad 1. Page One Vypočtené příklady 1x 12.03.2023
Otázky ke zkoušce - zbytek (přenosové systémy,...) Nahrávač Zpracované otázky ke zkoušce 9x 01.12.2022
Otázky ke zkoušce - optika Nahrávač Zpracované otázky ke zkoušce 14x 01.12.2022
Otázky ke zkoušce - metalika Nahrávač Zpracované otázky ke zkoušce 9x 01.12.2022

Tento předmět je jeden z těch těžších i samotný započet dá zabrat a chce trochu připravy. Protokoli na metaliku jsou vklidu ale hrotí se každa maličkost, u optiky 2x tolik. Přednašky asi nejsou důležité k absolvovaní tohoto předmětu ale určitě Vám pomůžou, já na nich byl asi 3x protože se mi to překrývalo s jinou hodinou. Průběžne testy jsou zrádne máte tam 5 otazek a každá za bod takže je lepší se na ně připravit protože u PSAM se počitá každy bod k zápočtu. Ještě je zde vypracovaní 3 otázek ustní zkoušce, které pak musíte prezentovat na přednášce a dostat za ně body (většinou počitejte tak z max polovinou bodů) . Zápočtový test je jen spojeni 2 malých testu + Přenosové systemy dohromady. Zkouška dá zabrat 90 otázek na ustní a pak test kde je 40 otázek na 30min. Pan Skapa i paní Petřiková jsou u ustní mirní pokud něco víte tak se to z Vás snaží dostat ale nepřipravené lidi rádi potopí.

kedar700 .

kedar700 . - 19.01.2020

Zajímavý předmět s nezajímavým začátkem, ale s postupně se zvyšující úrovni zajímavosti. Semestr rozdělen do tří částí, první metalika - spousta vzorečků, spousta výpočtů, spousta logaritmů, pro mě teda nic moc lehkého. Do toho ještě protokoly a test, kde se vyskytují čtyři příklady z teorie z přednášek a dva početní příklady. Druhá část - optika, už zajímavější, méně vzorečků, lépe zapamatovatelné, můžete svítit červeným laserem přes kilometrový kabel a ono, hle! na druhém konci se světýlko také objeví. Třetí část - přenosové systémy, zde jsme řešili modulace a pracovali ve Scilabu, doporučuji si sednout někde blízko projektoru, protože do programu hází pan Skapa součástky tak rychle, že to jeho ne úplně moderní notebook stačí stíhat, natož pak někdo, kdo vidí Scilab poprvé, jako my, nebozí studenti. Shrnuto, podtrženo: nepodcenit průběžné testy po každé ze tří částí, nepodcenit závěrečný test, který je jen kombinací tří předchozích, a nepodcenit přípravu na zkoušku, kvůli které doporučuji chodit na přednášky. Jsou sice dlouhé, ale díky nim se dá lépe zvládnout to kvantum informací, které potřebujete umět. Na zkoušce se vás pak u ústní části ani pak Skapa (opto, prensys) ani paní Petříková (metal) nesnaží potopit, pokud aspoň trochu něco umíte. Zkouškový test je také jen kombinace tří průběžných testů.

daskcz

daskcz - 26.01.2018

Není to předmět zadarmo a docela se přes semestr i před zkouškou zapotíte. Zápočet se dá v pohodě získat i času na testy je docela dost, problém nastává při zkoušce, zkouška se s průměrnými znalostmi dá zvládnout :). Problém nastává pouze v případě pozdějšího testu na Moodle, kde je 40 otázek na 30 min a to opravdu stihnout nelze, bohužel.

Korock

Korock - 25.01.2018

Tento předmět je něco podobného jako ZEL z 1. semestru. je rozdělen na 3 části: 1) metalika 2) optika 3) přenosové systémy. Metalika byly samé vzorečky, nič zajímavého, celkem opruz. Ostatní 2 části byly o něco záživnější a daleko lepší. Průběžné testy celkem vklidu. Točí se pořád otázky tady ze skladu, akorát v přenosových systémech se objevili nové otázky na modulace. Zkouška se celkem dá, akorát když nedáte ústní, tak vás nepustí ani na tu písemnou.

TomSte

TomSte - 24.01.2018

První část - metalická vedení - o ničem, jen samé vzorce a nuda. Pak ale nastoupí Skapa s optikou a přenosovými systémy a z předmětu se najednou stává možná nejzábavnější předmět semestru. Zápočet není problém udělat když se člověk trochu mrkne co bude na testech. Co se týče zkoušky, je dost obsáhlá a je třeba jí věnovat několik dní kvalitní přípravy, ale kdo se opravdu naučí, nemá žádný problém. Skapa ani Petříková to u ústní části nehrotí a nesnaží se nikoho potopit, písemná část už je jednoduchá klikačka v Moodlu.

marcipan

marcipan - 18.01.2018

Zápočet poměrně v klidu. Nicméně pan profesor Skapa se vám postará o silný zážitek ze zkoušky. Enjoy.

tRx

tRx - 05.01.2017

zápočet není těžké získat. pravda, na zápočtový test se trochu připravit musíte, abyste měli ty 4b. a více. Zkouška na dvě části. první je ústní a pak písemná. oproti předchozím ročníkům zmírnili hodnocení a je nutné získat z ústní alespoň 50%. Letos rozděleno bodově: ústní(Petříková max.8b a Skapa max.16). je nutné získat 12b. a je jedno jak jestli 8+4 nebo 0+12. a písemná zkouška v moodle je hlavně o počítání. většinou se otázky opakují a jen se mění hodnoty v zadání. na zkoušku je dobře se připravit, a alespoň 2 dny dopředu se začít učit. U Skapy se vybírají 4 otázky a jak vám jedna nesedí, můžete si ji vyměnit. Pak máte čas na přípravu asi 5min. petříková vám dá rovnou 2 otázky na papírku a nějaký čas na přípravu. na písemnou zkoušku v moodle je 40 otázek každá za 1b. čas 30min. minimum je stanoveno alespoň na 3b.

machi

machi - 17.01.2015

Cvičení docela fajn a v pohodě. Přednášky od Petříkové nic moc, připadalo mi, že ani sama neví o čem mluví. Přednášky od Skapy jsou pravý opak. Doporučuji si psát hodně poznámek z přednášek, ke zkoušce se budou hodit, protože k tomuto předmětu nejsou skripta. Zkouška těžší, protože bylo nutné získat z ústní části 5 bodů ze 6.

lukas.tesar

lukas.tesar - 18.05.2014

Cvičení: Počítání, měření, zapojování. Přednášky: Skapa - nejlepší přednášející, 2x jsem jel do Ostravy na otočku jen na jeho přednášku. Zkouška: Moodle, je třeba si zapamatovat pár vzorců na výpočty a pak teorie. Je to čerstvý předmět, takže pokud do zkoušky nenaserou kupu zkratek jak do TS (4. semestr), tak se to dá zvládnout. Já jsem se na cvičení připravoval dopředu, dělal jsem materiály i pro ostatní, takže to pro mě nebylo tak těžké. Vzorce mám hezky vypsané a využívám je i v jiných předmětech.

mon0017

mon0017 - 28.05.2013

Nový předmět 3. semestru, vznikl spojením předmětů přenosových soustav a přenosových médií. Semestr je rozdělen na 3 části, kde v každé části je nutné získat nějaké minimum.V první části se měří na metalickém vedení, ve druhé na optickém vedení a ve třetí se dělají v simulačním programu emona tutortims modulace různých signálů. Na konci semestru zápočtová písemka, kde bylo potřeba získat alespoň 4 z 10 bodů, což si myslím že není moc dobré, protože je v podstatě jenom 1 pokus a ikdyž máte dost bodů na zápočet tak prostě bez minima z testu se ke zkoušce nedostanete. Zkouška psána v Moodlu byla dost těžká, rozdělena na 2 části, praktická(výpočty) a teoretická každá po 30 bodech a z každé bylo třeba získat alespoň 15 bodů. Nebylo tam skoro nic z toho co se dělá na cvičeních, navíc měli u některých vyhodnocení otázek špatné odpovědi, které odstranili až na pozdějších termínech. Výhoda zkoušky je, že se otázky dost opakujou, já zkoušku udělal na 2. pokus a na 3. pokus to už udělali snad všichni. Celkově to není špatný předmět a je docela zajímavý, ale systém bodování s minimama jak během semestru tak na zkoušce mi těžce nevyhovuje. Na cvika doporučuju šafaříka, šišku, nedoporučuju petříkovou. Na přednášce jsem byl jednou, GL.

rsix

rsix - 06.02.2013

Marcel Fajkus

Marcel Fajkus

2 hodnocení


PSAM TS ZEL
Iva Petříková

Iva Petříková

10 hodnocení


PSAM ZEL
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.