Počítačové sítě

Cílem předmětu je poskytnout základní orientaci v problematice počítačových sítí. Studenti se seznámí s fyzikálními principy přenosu dat, přenosovými médii a metodami jejich sdílení, zebezpečením dat přenosovými protokoly, s nejpoužívanějšími typy sítí a

Hodně kreditů

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 5/10
  • Souborů ke stáhnutí: 249
  • Předmět sleduje studentů: 47
  • Předmět učí lektorů: 11
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: POS
Kredity: 6
Ukončení: Zkouška
Garant: Petr Grygárek
Projektů: 1
Bodů k zápočtu: 30

Nahrát soubor Hodnotit předmět

Předmět docela v pohodě, na cvičení jsem měl Krumnikla, ten je skvěla volba jak uspět v tomto předmětu, hodnotil docela mírně. Na zkoušku doporučuji projít si zkoušky minulých let a podívat se na to dříve než den předtím.

:))

:)) - 12.01.2021

Předmět mi dal vcelku hodně informací, které by měl každý programátor znát. Začátek je těžký a dostat dobrý počet bodů z projektu je na dlouhé dny sezení u Packet traceru a pochopení, jak ty sítě vlastně celé fungují. Pokud ale pochopíte alespoň základy, zbytek předmětu moc těžký není. Důležité je se na to nevykašlat a naučit se i nějakou tu teorii. Na cvičení doporučuji pana Petra Havlíčka, který byl vždy ochoten pomoci, byl velmi mírný a v průběhu cvičení nám povídal i zajímavé zážitky z praxe. Přednášky celkem nuda, pan Moravec je sice velmi zapálený učitel, ale nějak se mu nedařilo chytit moji pozornost na více než 2 přednášky. První dva testy na přednáškách moc těžké nejsou, pokud pochopíte projekt a naučíte se trochu teorie. Doporučuji tedy nekašlat na projekt a předmět se dá zvládnout, i když se člověk se sítěmi potká poprvé.

Jerry Hall

Jerry Hall - 08.01.2021

Just ne

jetamo

jetamo - 24.11.2020

Lepší verze TS, nicméně koho nebaví sítě, bude mít problém. Zkouška je čistě o otázkách co dostanete. Nejlepší je najít někoho kdo sítě umí ať vám to převykládá.

54641124441

54641124441 - 13.02.2020

V porovnání s TS mnohem lepší povinný předmět zaměřený na sítě. Namísto nesmyslného šprtání desítek zkratek a frekvenčních rozsahů, které jsou relevantní opravdu jenom pro síťaře, se tady naučíte ty zajímavější a praktičtější aspekty přenosu dat přes síť. Cvičení jsou v porovnání s TS náročnější, respektive nejsou tu cvičení, která jsou triviální jako rozmístění wifi na patře. Primárně slouží jako příprava na dva realtime testy, kde pokud jste ty věci předtím neviděli, tak to asi nedáte. K testům se také pojí projekt, který je ale taková boková věc a dá se udělat během hodinky. Na cvičení doporučuji Stříbného, je to nejvíc pohodový a studentům rozumějící cvičící co jsem během studia měl. Co se přednášek týče, tak ty jsem z většiny zanedbával, ale to hlavně proto, že pro mě zajímavé věci se dělaly na cvičeních. Jejich součástí jsou dva teoretické testy, které se s trochou přípravy dají v pohodě zvládnout. Zkouška na druhou stranu má v sobě menší pasti v podobě teoretických otázek s možností zisku záporných bodů, které navíc jsou podle všeho vybírány náhodně nezávisle na sobě. Může se tedy stát, že dostanete vícero otázek z úzkého okruhu věcí, které jste se zrovna neučili. Nicméně první tři praktické otázky by měl zvládnout každý, kdo neodbýval cvičení a na tomhle základě se dá dál stavět a zkoušku udělat. Ústního přezkoušení jsem se účastnit nemusel, tudíž ho nemohu hodnotit. Celkově POS hodnotím velmi kladně, na rozdíl od TS je tento předmět dle mého názoru hodný být povinným i pro ne-síťaře a něco si z něj i odnesu.

Foxaves

Foxaves - 17.01.2019

Pro někoho, kdo se se sítěmi v životě nesetkal to bude prvních pár týdnů naprostý chaos, než se zorientuje v milionech pojmů a pochopí funkci používaných zařízení. Zhruba po prvním testu, který už vás donutí se na celou věc podívat se to zlomí a zbytek semestru už se to bude jen zlepšovat. Písemné testy na přednáškách jsou jednoduché, realtime testy umí potrápit, ale s přípravou se dají zvládnout alespoň za to nutné minimum. Projekt je pak naprostá formalita na dvacet minut. Zkouška je z mého pohledu vyloženě o štěstí na otázky a vhodně zvolené strategii zaškrtávání odpovědí - pak se to minimum nějak uhrát dá. Celkově hodnotím výrazně lépe, než TS v minulém semestru - skutečně jsem se něco málo naučil o sítích a pochopil, jak fungují, což se s učením zkratek a frekvencí nazpaměť nedá srovnat.

hajmajeboss

hajmajeboss - 14.01.2019

Pro programátory kterým sítě nic moc neříkají je to docela těžký předmět, pro síťaře formalitka. Já nejsem žádný velký síťař, ale jako student TKT navíc s nějakými základními znalostmi ze střední školy jsem s tímhle předmětem neměl problém. Na testy stačí trochu přípravy a zápočet je v kapse, zkouška je hodně nepříjemná a je třeba se na ni naučit, nebo mít prostě štěstí, ale zvládnout se dá v pohodě.

marcipan

marcipan - 11.01.2019

Za mě asi nejtěžší předmět semestru. Na cvičních se píšou 2 RTT a na přednáškách 2 teoretické testy. Na zkoušce se ubírají body za špatné odpovědi.

Redro

Redro - 10.01.2019

Ze začátku jsem se na předmět moc netěšil, po velmi náročných a teoreticky založených telekomunikačních sítích z minulého semestru jsem očekával podobný příštup. Předmět mě ale příjemně překvapil praktickým přístupem k základům konfigurace sítí a po překonání počátečního odporu se dal zvládnout bez větších problémů. Zvláštní byl přístup k projektu, který se vlastně ani nemusel odevzdat a vlastně ani udělat. "Kontrola" projektu totiž probíhala real-time testy, které ale byly jednodušší, pokud se člověk na projekt před tím podíval. Toto by mohlo být lépe uvedené v podmínkách zápočtu. Pan Krumnikl je očividně expertem pro daný předmět, působil na mě ovšem lehce arogantním dojmem kdy při praktických částech cvičení moc nepomáhal a neodpovídal na dotazy přesně, pravděpodobně kvůli tomu, abychom danou problematiku vyřešili sami. Tento přístup byl nakonec efektivní, protože jsem se díky tomu více naučil, ale přístup mohl být trošku lepší. Zkouška byla rozdělená na praktickou a teoretickou část. Praktická měla 3 ze 4 typových otázek pokaždé stejné, takže se hodilo nahnat body, protože následná teoretická část byla nepříjemná a daly se v ní i ztrácet body (docela jednoduše).

Onden

Onden - 02.01.2019

Podle někoho nejtěžší předmět 5. semestru. Moýná, mě zas tak děsný nepřišel.. Doporučuju Stříbrného

tRx

tRx - 05.01.2017

řekl bych že grygarek již není garnátem, chtělo by to změnit..

adamh

adamh - 03.01.2017

Předmět nezajímavý, probírá se všechno a vlastně nic pořádně. Na druhou stranu pokud člověk absolvoval nějaký kurz CCNA akademie tak stačí přijít na cvika kde se píše test a pak se tam už člověk nemusí ani ukázat. Zkouška pak je kombinace praktických věcí z cvika (VLSM, ACL, L3 topologie) a nějaké teorie (asi z přednášek).

lukas.tesar

lukas.tesar - 07.01.2015

Tento předmět je super pro ty, které baví sítě a vše kolem nich. Zápočet se dá v pohodě udělat na maximum, zkouška je docela hardcore co se týče bodování... Takže ze zkoušky můžete mít i -13 bodů :D

flam

flam - 28.01.2014

V kombinované formě jednoduchý test na subnetting, pak dva projekty - jeden na analýzu provozu ve Wiresharku, celkem mírně hodnocený, druhý na návrh podnikové sítě. K tomu nedostanete žádné informace, naštěstí to děláte ve skupinách takže dáte hlavy dohromady. Zkouška zatím asi největší peklo - body musíte nahnat v prvních čtyřech praktických otázkách (VLSM, ACL, VLANY + nějaký random) a pak se modlit, že trefíte nějakou teoretickou, kterou budete určitě vědět - jinak vám za každou špatnou nebo nevyznačenou správnou odpověď strhávají -2 body. Rekord prý už několik let drží někdo, kdo z celé zkoušky dostal -13 bodů :-))

vac

vac - 23.01.2014

Pro me, cloveka, co chodi na CCNA celkem pohodovy predmet. Problem byl trochu v tom, ze jsem mel 3 semestry CCNA a POS je takovy prulet vsemi 4mi semestry CCNA. Na prednasky jsem moc nechodil, tak nevim jak to je tam, ale koncepce cviceni celkem zmatek. Jednak cviceni ma 2,5 hodiny, ale stejne se tam skoro nic neda udelat ve skupine o 6 lidech. Prvni cviceni udelat UTP kabel - pohoda, druhe naprogramovat komunikator v JAVE - WTF? a pak klasicke cviceni s praktickym nastavovanim. Asi nejvetsi kamen urazu, pro lidi co to vidi poprve. Co 2 nebo 3 tydny se pise test, ze kterych jsou minima. A pak lahudkovy projekt, ktery neumi vysvetlit ani cvicici :) Ale da se projit, pokud na to clovek nekasle.

hynman

hynman - 02.02.2013

Takové navázání na TSko a posunutí se směrem k PC problematice. Co zhruba druhé cviko test - každý cvičící si vytváří vlastní zadání. Já měl na cviko Dubce (o tom napíšu v jeho hodnocení). Přednášející (Moravec) trpí těžkou láskou ke svojí profesi síťaře. My, studenti, to odneseme tím, že nebudeme chápat o čem na přednášce mluví. Možná třikrát jsem se donutil tam zajít a poslouchat, ale mějte mě rádi, to nešlo. Měl jsem z toho pocit, že se baví jak se zkušenostmi sobě rovným parťákem z branže, ne jak s někým, kdo se snaží pochopit o co vůbec jde. Ironií je to, že i na české obecenstvo používá anglické prezentace a aby to bylo úplně v prdeli, tak na prezentaci napsáno router a Moravec hlásá směrovač. To asi aby se to dobře pamatovalo. Co jde, to říká česky (aji úplné idiotiny) ale prezentaci musí mít psanou anglicky. Snad mi to někdy někdo vysvětlí o co mu šlo. Naštěstí na webu mají i české verze (ale pár let staré). Projekt prasárna, je to jako kdyby jste si udělali Cisco Academy a nechtěli za to lejstro. Lidi, kteří už Cisco měli, tak to pro ně problém nebyl. No a zkouška, ta mě mile překvapila. Bylo to nastaveno tak, aby bylo na čem nahnat body. Oproti TSku, kde jste se museli protipovat celým testem, fajná změna. No a komu chybělo pár bodů, mohl na ústní dozkoušení, takže šance navíc. Za nízké hodnocení může hlavně to, že je to síťařina a musel jsem ji mít jako povinný předmět ve třetím ročníku.

nirman

nirman - 22.01.2013

Opakoval jsem :(,ale nakonec udělal:) Důležité je nepodcenit písemky hned ze startu,potom můžete dostat kdoví co,na těch prvních toho moc vymyslet nemůžou a kombinovat do nekonečna se nedá.Na přednáškách toho podle mě moc nepochytíte,ke zkoušce jsem využil jen "nadpisy",jinak všecko naučil sám,ze skript,internetu..Zkouška nehorázný opruz.nejenže se musíte nadrtit kotel vědomostí,ale pokud nemáte štěstí,tak ji neuděláte(některé otázky typu multichoice vražedné).Na druhou stranu cvičící na cvikách víceméně vysvětlí všecko potřebné asi k polovině zkoušky...Na cvika bych doporučil Svatoně,vysvětlí a písemky moc nehrotí,jen "potřebné zlo".prvně jsem měl Bambuškovou,ta bude lepší pro holky :D

kle0031

kle0031 - 17.01.2013

Tak pro mě to byl celkem nezajímavý předmět (nemám rád HW) a víceméně jsem jím tak nějak proletěl. Nicméně pokud chcete hladký průchod na cvikách, doporučuju M. Krumnikla (viz moje hodnocení na něj). Největší problém byla tady zkouška, kde po nás chtěli nezkutečná kvanta informací a nikdo pořádně nevěděl jak se na to má připravit. Moravec dle mě jako přednášející celkem selhal (toto však nevylučuje, že by tomu nerozuměl - ba naopak, a na cvikách byl možná parádní).

Forseti

Forseti - 04.02.2012

Fajn předmět, na který se člověk musí soustředit celý semestr. Důležitý je dobrý vyučující (např Bambušková), nepodceňovat písemky a samostatně udělat projekt. Pak se dá udělat i zkouška na minimum bodů s minimem učení:) Síťování je fajn a koho baví, měl by se určitě zapsat i na předmět Komunikační sítě s panem Zdrálkem.

drax

drax - 13.01.2012

Vojáček je rychlá smrt, dělá vše pro to aby to co nejvíc lidí nedalo...

Sicco

Sicco - 06.01.2012

Obecně všechny ty legrace, co se dělaly na cvičení s dnes již zastaralými switchi je možno s klidným srdcem zapomenout. Co se ale do života určitě hodí, jsou obecné principy, které se kolem toho točí - VLAN, ACL, Spanning Tree atd. - jejich funkce je stejná i na aktuálních gigabytech, kde se už nevalí tisíc a jeden šťavnatý příkaz z konzole, ale všechno hezky přes GUI ve webovém rozhraní. S realizací projektů je to stále stejná bolest, kdy tohle asi skončí a bude možné je dělat v nějakém nezabugovaném prostředí ... . Na zkoušce je potřeba si dát pozor na velké množství nenápadných ale smrtících chytáků v multichoice otázkách.

Frogger

Frogger - 03.01.2012

Predmet zaujimavy ale kto sa este nestretol zo sietami tak nech si najde kamarata sietara. 5x 4 bodove pisomky kde sa beru iba 4 najlepsie a musite mat min 10 bodov ..pozor nato je to dost zradne a vela ludi na tom vyletelo.A doporucujem sa na tie pisomky pripravit. Velmi zalezi na cviciacim ..doporucujem Dubca alebo plucara ..ti davali moznost este ziskat nejaky ten bodik navyse. Zato Vojacek tam daval velmi zakerne veci.Projekt neviem to som nerobil pretoze som mal kamarata sietara :D.

steve

steve - 29.12.2011

užitečný a praktický předmět. Doporučuji P. Dubese, Bambuskovou. Moc nedoporučuji Vojáčka

borek22

borek22 - 15.12.2011

Jako síťaři mi to nepřišlo, ale Virtlab stojí za to.

amissus

amissus - 11.04.2011

Předmět, který mě moc nebavil a to hlavně ze 2 důvodů. Tím prvním bylo, že přednášky vedl pan Moravec, který danou látku probíral, pro mě hodně nazáživně a co jsem slyšel od ostatních, kteří už POS absolvovali v minulých letech, tak je to o několik tříd horší, než když je vedl pan Grygárek. A tím druhým důvodem je VirtLab, systém, který mě dokáže 100% naštvat, kdyloliv jeho název jen uslyším. V něm je více věci nefunkčních než funkčních. Začíná na to rezervacemi termínu, kde si prostě jen tipujete časy a datumy a tajně doufáte, že právě v tento čas budou všechny prvky pro vaši konfiguraci přístupné. Poté samotná funkčnost, např.: ukládaní konfiguraci už nakonfigurovavých prvků nefunguje, takže na začátku každé rezervace můžete znovu konfiguravat všechny prvky topologie, což zabere zbytečných 20 minut. Dále vyhodnocování vámi nakonfigurované topologie v některých případech vypadalo, že se jedná o funkci Math.random(). Prostě VirtLab patří na první pozici zmetkovitých aplikací na VŠB. Jinak během semestru se píší na cvičeních 4 písemky na probíranou látku, dělá se projekt rozdělený na 2 části ve Virtlabu a ještě nějaké praktické věci za body (nacvakavání koncovek na síťový kabel). Po tomto předmětu už vím, že se síťařině budu v budoucnu vyhýbat obloukem.

Hackiest

Hackiest - 20.01.2011

Zajimavy predmet, ve kterem je moznost se naucit jak v praxi nakonfigurovat sit. Jedinym minusem predmetu je virtlab ve kterem se dela projekt.

atax

atax - 19.01.2011

Docela zajímavá teorie i praxe ohledně počítačových sítí. Cvičení v pohodě, je docela příjemné si občas něco vyzkoušet ve skutečnosti. Předmět nebyl úplně náročný, projekt se dá vytvořit za pomoci řešení z loňského roku za pár hodin, ALE co sráží celý projekt a a v podstatě i celý předmět je VIRTLAB. Neskutečně nefunkční a zabugované prostředí s dementním systémem rezervací. Jestli mě osobně trvalo vytvoření celého projektu na papíře asi 4 hodiny, tak převedení projektu do virtlabu trvalo asi tak pět nocí (dle toho, jak se mi podařilo zarezervovat čas v sytému). Jinak kvalita přednášek podobná jako u ostatních předmětů přednášených ing. Moravcem.

x.soldier

x.soldier - 18.01.2011

Poměrně užitečný předmět. Lidi se naučí, že v sítích se dělá i jinak než klikáním v zabugovaném GUI ;-) Projekt dá zabrat, protože informace k některým jeho častem jsem se naučil až na poslední chvíli. Zkouška: na první polovinu se naučit na cvičeních (VLSM a pod.), zbytek tipovačka.

chio

chio - 02.06.2010

Jedná se o poměrně náročný předmět, v průběhu studia jsem se nad tím vztekal, projekt byl peklo, ale na druhou stranu je dost užitečný, jak psali kolegové níže. + Slušný základ pro tvorbu složitějších počítačových sítích. Linux je realita, ať se to lidem líbí či ne. - Projekt byl hrozný především proto, že informace pro jeho udělání jsme se učili v průběhu studia a poslední informace jsme se dovídali těsně před odevzdáním. o První část zkoušky poměrně snadná, pokud člověk poctivě chodil na cvika, druhá část je tipovačka - jednoduchá díky tomu, že lze zde stáhnout informace; z přednášek by se mě učit nechtělo. - Přednášky delší, jak 2 hodiny jsou pro mne minus - dost mne to unavuje. - Občas jsem ve cvikách nezvládal a nestíhal. + Když se podívám zpětně, jsem rád, že jsem se naučil, co jsem se zde učil :3. Grygárek je v pohodě.

Seung

Seung - 16.02.2010

Pro mě, jakožto člověka nenavidícího linux - peklo. Zvyklý si klikat nastaveni routeru přes GUI a tady to mam psat do terminalu... Sněžil jsem se prvni 2 hodiny, pak jsem to vzdal. Naštestí pisemky byly poměrně lehké. Škoda... Mohl jsem se naučit něco o sítích a ne něco o linuxu.

bandit

bandit - 03.02.2010

Konečně jeden z předmětů který se hodí do života :).. dali nám zabrat s projekty atd ale rozhodně byl dost zajímavý a užitečný :)

sid028

sid028 - 02.02.2010

Nejlepší sítě, co jsem zatím zažila. Naučíte se, nestresový předmět za hodně kreditů, lehká zkoužka

mar_kii

mar_kii - 20.01.2010

Pro dost lidí hodně složitý předmět asi, ale v praxi maximálně využitelný. Líbila se mi práce na drahých Cisco zařízeních, to se jen tak někde nevidí a když to člověk umí a pochopí o co jde, tak potom jedušší věcičky typu domácí routery a podobné "krabičky" konfí levou zadní. Teoretická část sice někdy až moc vyhrocená, ale praxe je to hlavní, co si člověk z tohoto předmětu odnese a ta byla velice dobrá a užitečná.

Demilich

Demilich - 13.01.2010

cypaty predmet ktery bych si nikdy nenapsal uz jen proto ze ma v nazvu nebezpecne slovicko \"site\". Je pravda ze ted o nich mam trochu prehled ale kdyz se zamysli ze jsem se mohl naucit neco uzitecneho tak to nemuzu urcite nazvat vyhodne stravenym casem. Cekal jsem to ale horsi takze me predmet prijemne prekvapil

pearmonik

pearmonik - 21.01.2009

snad se to bude hodit

Majkl177

Majkl177 - 07.10.2008

Adam Janošek

Adam Janošek

2 hodnocení


POS
Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

9 hodnocení


POS
Pavel Moravec

Pavel Moravec

25 hodnocení


POS TAMZ
Václav Svatoň

Václav Svatoň

5 hodnocení


POS
Zdeněk Filipec

Zdeněk Filipec

2 hodnocení


POS
Patrik Dubec

Patrik Dubec

5 hodnocení


POS
Jan Plucar

Jan Plucar

6 hodnocení


PJ2 POS
Zbyněk Složil

Zbyněk Složil

1 hodnocení


POS
Petr Buček

Petr Buček

2 hodnocení


POS
Daniel Stříbný

Daniel Stříbný

8 hodnocení


ELP POS
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.