Inteligentní systémy

Student bude seznámen s problémy, které jsou předmětem discipliny Logická sémantika a reprezentace znalostí. Přesné určení významu výrazu přirozeného jazyka spočívá v nalezení algoritmicky strukturované procedury, tj. konstrukce, kterou výraz reprezentuje. Přitom tato analýza musí být natolik přesná, aby na jejím základě mohly být provedeny adekvátní inference. Zároveň je nutno výsledky analýzy formalizovat tak, aby je bylo možno automaticky zpracovávat. Studenti se naučí tyto problémy řešit takovým způsobem, aby nedocházelo k nežádoucím paradoxům usuzování. Správná analýza, tj. adekvátní logická konstrukce, je nutnou podmínkou korektní inference a může pak sloužit např. jako podklad pro reprezentaci znalostí ve znalostních systémech umělé inteligence, umožňuje přesný (i automatický) překlad do jiného jazyka, využití v multi-agentních systémech pro komunikaci agentů, apod.

Oblíbený předmět Bez zkoušky

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 10/10
  • Souborů ke stáhnutí: 9
  • Předmět sleduje studentů: 3
  • Předmět učí lektorů: 3
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: ISY
Kredity: 4
Ukončení: Zápočet
Garant: Marie Duží
Projektů: 1
Bodů k zápočtu: 51

Nahrát soubor Hodnotit předmět

Vynikajúci predmet vedený skutočne fundovanou odborníčkou na danú problematiku. Výklad docentky Duží sa pre niektorých študentov môže zdať nepochopiteľný, keďže sa v predmete preberá veľké množstvo nového učiva, ale pokiaľ si človek jej výklad doprevádza čítaním knihy, ktorá je k tomuto predmetu vytvorená nemá podľa mňa problém učivo pochopiť. Na cvičeniach vedených Mgr. Menšíkom sa vždy učivo prebrané na prednáške precvičuje s tým, že cvičiaci poskytuje k väčšine učiva iný pohľad na vec, ako pohľad podávaný na prednáškach. Takže človek má k dispozícií 2 rôzne prístupy ako učivo pochopiť. Celý predmet je skôr určený ľuďom, ktorých téma analýzy prirodzeného jazyka zaujíma, ale ja osobne ho môžem len doporučiť.

vanto

vanto - 18.05.2013

Docentka Duží je velký odborník, ale toto učivo vysvětluje velmi komplikovaně, podobně (i víc) je složitá i kniha, ze které probíráme učivo. Prospěšné je si zjistit nějaké základy o lambda kalkulu, velmi to usnadní některé věci. Jinak zkouška bude prý lehká a předmět je zajímavý, je to o transparentní intensionální logice. V podstatě jakoby snaha o formalizaci přirozeného jazyka, protože klasická predikátová logika je na některé věci slabá. Škoda, že je to tak nepochopitelně podáváno. :-)

katzda

katzda - 13.05.2013

předmět, kde je třeba přemýšlet, jinak to nejde. Dělá se v Prologu, což úplně jiné programování než třeba Java

x.soldier

x.soldier - 04.03.2009

Marie Duží

Marie Duží

1 hodnocení


ISY ML ISY
Marek Menšík

Marek Menšík

24 hodnocení


ML UTI PP ISY
Marie Duží

Marie Duží

1 hodnocení


ISY ISY ML
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.