Diskrétní matematika

Předmět seznamuje studenta se základy teorie množin a základními konstrukcemi diskrétní matematiky v oblasti kombinatoriky a teorie grafů. (Slovo "diskrétní" je v názvu míněno jako opak "spojitého".)

Hodně kreditů

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 6/10
  • Souborů ke stáhnutí: 334
  • Předmět sleduje studentů: 47
  • Předmět učí lektorů: 6
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: DIM
Kredity: 6
Ukončení: Zkouška
Garant: Michael Kubesa
Projektů: 1
Bodů k zápočtu: 10

Nahrát soubor Hodnotit předmět
Popis Nahrál Materiál Staženo Nahráno
Zkouska priklady Fer Okruhy ke zkoušce 0x 19.05.2024
Varianta O KkK Zadání k písemce 0x 05.05.2024
Tahák k DIM - povoleno Ragnar Tahák 0x 10.04.2024
Všechny přednášky pro semestr 2023/2024 ok Balík přednášek 1x 14.02.2024
DIM ZK-varianta L Michal Čermák Zadání ke zkoušce 1x 10.01.2024
varianta T Michal Čermák Zadání ke zkoušce 0x 10.01.2024
dim varianta A Michal Čermák Zadání ke zkoušce 0x 10.01.2024
DIM Zkouška varianta H Michal Čermák Zadání ke zkoušce 0x 10.01.2024
Zkouška DIM varianta B Michal Čermák Zadání ke zkoušce 0x 10.01.2024
projekt 7 z DIM Adamm Projekt 0x 19.12.2023

1. část Kombinatorika, která se bere už na střední škole a v 2. části teorie grafů . Kombinatorika je trochu náročnější, ale druhá část teorie grafů je už pohodovější a zábavnější Pro získání zápočtu je krom zápočtových písemek je nutné mít příjat projekt, který je náročnější Co se týče zkoušky, tak ta je celkem dost náročná

Jurasz20

Jurasz20 - 27.05.2020

První polovina předmětu je zaměřená na kombinatoriku ,která ne každému sedne ,ale není až tak těžká. Druhá polovina předmětu je pak na teorii grafů což už je taková pohodička pokud se na to aspoň půl hoďky předem podíváte. Na cvičeních doporučuji nasbírat co nejvíce bodů aspoň nad 10b (dobré jsou ty videa od Kováře na jeho stránkách) ,protože projekt je takový .. no.. záleží od jakého cvičícího ho dostanete.. Já dostal třeba od Závady a to šlo vyřešit na posezení u piva, kdežto co jsem slyšel tak od Kováře třeba tak to byl pěkně strávený víkend.. a to neměli zdaleka na maximum.. Doporučuji vytvořit si chatovací skupinu třeba na facebooku a tam si navzájem sdílet výsledky a řešení. Té plagiátorské kontroly se až tak nebojte.. je to zaměřené na text takže.. pokud si pozměníte slovosled ve větách atd.. tak není problém. Cvičícího můžu za sebe doporučit Závadu měl jsem ho na MA1,LA i DIM. Fakt v pohodě týpek, ovšem pozor na průběžné testy dává tam někdy záludnosti, ale jak jsem říkal ,pokud se na to podíváte aspoň půlhodinu tak není problém. I když nemáte výsledek dobře a máte aspoň postup částěčně dobře tak bodíky vždycky nějaké utrousí. Mě i osobně doučoval na zkoušku.. :D , Pak dál tak co vím od kolegů tak Kubesa není špatný.

DemoX

DemoX - 30.01.2019

Předmět má těžkou zkoušku. Je důležité udělat si dobrý zápočet. Na cvika doporučuji kohokoliv jiného než Kovářovou. Třeba Kubesu ten dává docela lehké zadání, ale zas tak moc nenaučí.

Xavier Xavier

Xavier Xavier - 23.11.2018

Za mě musím říct, že tahle matika mi sedla asi úplně nejmíň ze všech z toho důvodu, že pokud nemáte s kombinatorikou dobrý vztah, tak je to celkem bída, což se ukáže hlavně na zkoušce, kde jsou ty zadání jako celkem dost na facku a správně tam naházet všechny ty možně comba je trochu na jine urovni. Ovšem zase potom ty grafy v druhé části jsou vlastně takové detailnější pokračování z Algoritmů z předchozího semestru a to už je celkem takové oddychovější a zajistí Vám podle mě aspoň 20b u zkoušky. U projektu se obtiznost uloh taky zajimavě liší. Nakonec jsem, ale teda zkoušku nějakým způsobem ani nevím jak udělal teda na poslední 3. pokus, takže bych hlavně doporučil nepodcenit tu první část...

Schnitzel

Schnitzel - 27.01.2018

Tahle matika je docela v pohodě. První půlku probíráte kombinace, variace, permutace, druhou půlku probíráte teorii grafů. V každém cvičení píšete test za dva body. Závěrečný projekt má náročnější zadání, které se ale dá zvládnout. Na zkoušku se dobře připravte, někdy se objevují i příklady neprobírané na cvičení, jen zmíněné na přednášce.

daskcz

daskcz - 26.01.2018

Předmět není až zas tak těžký, jen je třeba dávat dobrý pozor na hodině, jinak pak se to hůř dohání. Měl jsem Kovářovou, která sice hodnotí mírně písemky, ale neumí to vysvětlit tak jako Kubesa. Na rozdíl od ostatních jsem neviděl takový rozdíl v obtížnosti mezi kombinatorikou a grafy.

Tučňák

Tučňák - 20.01.2018

V první půlce se probírá kombinatorika a pravděpodobnost, které jsou tak trochu divoký západ a nemusí proto každému sednout. V té druhé jsou teorie grafů, kde už se klasicky stačí ke každému tématu naučit posloupnost kroků vedoucí k výsledku. Zápočet by s minimálním samostudiem neměl být problém, testy nejsou příliš náročné a projekt se taky dá za den udělat (i když mi přišlo, že jejich obtížnost celkem skákala zadání od zadání). Jediná past by mohla být už dříve zmíněná kombinatorika. Zkouška není příliš náročná, hlavně když je na ni povolený tahák s teorií. Akorát mi přišlo, že v kombinatorice byl celkem solidní skok v obtížnosti v porovnání s tím, co se počítalo na přednáškách/cvičeních/testech. Na přednášky i cvičení jsem měl Kubesu, obojí měl na velmi slušné úrovni.

Foxaves

Foxaves - 19.01.2018

Pohodová matika, rozhodně jedna z těch zábavnějších, grafy jsou fajn, ale je třeba se naučit i kombinatoriku, která je ale docela o ničem a navíc složitá, jinak se nemusí zkouška podařit.

marcipan

marcipan - 18.01.2018

Docela v pohodě matika, kombinatorika mě moc nebavila, a pak grafy byly taky o ničem, takže celkově nic moc, na cvika Krbeček -> easy zápočet, na zkoušku si můžete udělat legální tahák, takže se zkouškou by taky neměl být problém. Přednášky jsou podle mě naprosto zbytečné.

Alixer

Alixer - 15.01.2018

Pravděpodobnost a počítání kombinací mi moc nesedlo. Grafy už byly v pohodě. Na cvika doporučuju Kubesu.

Redro

Redro - 13.01.2018

Jedna věc je, že mi nesedí učivo - kombinatorika mi nešla ani na střední, druhá věc je, jakým způsobem je to pojaté. Je hezké, že na webu visí nějaké příklady k spočítaní, ale jsou asi stejně k ničemu, jakoby nebyly žádné, když k tomu nedají výsledky. U kombinatoriky, kde nelze ověřit, že to mám dobře, NEDAJÍ výsledky. V druhé části předmětu se pak probírá teorie grafů, která je značně příjemnější a jednodušší učivo. Projekt nebyl příliš složitý, stačilo prostudovat skripta a najít nějaký podobný příklad s řešením. Závěrečná kapitola je zkouška - letos mi v porovnání s tím, co bylo k dispozici z předchozích let přišla výrazně těžší. Viděl bych to asi tak, že kdo kombinatoriku uměl předtím, se toho moc navíc nenaučil, kdo jí neuměl, neumí jí dál, teorie grafů se pak zkoušela docela obsáhle už v předmětu ALGII a tak se toho člověk v DIM nedozví mnoho navíc - příjde mi, že předmět by měl být (nebo kdysi byl) už v prváku.

hajmajeboss

hajmajeboss - 04.01.2018

Předmět na pohodu, který naučí i něco ižitečného

Marp

Marp - 21.06.2017

Zaujímavý predmet, týkajúci sa počítačovej logiky, automatov a ich fungovania.

DaniellesShadow

DaniellesShadow - 12.05.2017

Užitočny predmet :)

Peter Kopáč

Peter Kopáč - 15.01.2017

Budu se asi opakovat, ale kombinatorika ze začátku nic moc, pravděpodobnost mi přišla zábavnější, ale zase jde jen o kombinatorické výběry.. ale jakmile se přišlo na grafy, tak to byla úplná pohoda, na projektu se daly udělat tři příklady ze 4 úplně na pohodu stačila jen teorie ze skript.. plus trošku popřemýšlet nad tou kombinatoriou.. kdo měl slušný zápočet tak na zkoušce bez problému, učil jsem se odpoledne před zkouškou, takže oproti MAIT a LAIT mě přišla zkouška jednodušší

RadAss23

RadAss23 - 19.01.2015

je to sranda u které se pobavíte i zapotíte.

machi

machi - 17.01.2015

Pro mě jedna z nejpříjemnější matematik. Kombinatorika nic moc, ale grafy jednoduché a fajn učivo. Na zkoušku doporučuji první termín, letos byl docela lehký.

lukas.tesar

lukas.tesar - 18.05.2014

Předmět jako takový asi dobrý, ale pro mě nic moc. Kubesa je borec, Kovář to umí podat i trochu lidštěji. Na zkoušku je nutné si to hodně nacvičit, já jsem měl problém vždy s výběrem způsobu, kterým mám danou úlohu řešit, ale když už jsem se trefil, tak to pak už nebyl problém.

vac

vac - 23.01.2014

Učivo mi moc nesedlo, pro mě nejtěžší matika z těch tří co byly. Kubesa mi taky příliš neseděl. Zkouška poměrně obtížná, jsem ráda, že jsem zvládla s odřenýma ušima.

Ajka

Ajka - 20.01.2014

Poslední matika v bakalářovi, grandiózní finále. Zápočtové písemky nejsou tak hrozné, projekt také ne, akorát během zkoušky je zapotřebí fakt přemýšlet. Na cvika doporučuju Kováře nebo Kubesu.

Winn

Winn - 18.01.2014

Nedavejte si Kovarovou!! Zmatenejsi učitelku jsem nepotkal. Neumi vysvětlit, cloveku občas pripada, ze to sama nechape.

Hanis32

Hanis32 - 28.10.2013

Předmět je to dobrý, první část středoškolská matika. Na cvičení rozhodně nedoporučuji Kovářovou, někoho tak zmateného jen tak nepotkáte.. Má vše na papírech od Kováře a ani tak to neumí vysvětlit. Pak se t otěžko dohání na zkoušku.

petchra

petchra - 18.01.2013

První část předmětu - variace atd. pro mě dost nezáživné, ale teorie grafů už je jiná. Cvičící(ing.Čermák) byl občas mimo školu takže jsme měli většinou na zástup pana Kováře. Nejhorší asi potrápí projekt. Opět (jako u APPS) jsem zkoušku ani napotřetí nedal(chybělo mi 5 bodů), tak jsem první den letního semestru šel ještě za panem Kubesou se podívat na tu písemku. Nakonec mi dal příklad, který jsem naštěstí chápal a kde mi v písemce chybělo právě 5 bodů. Takže dohromady 51 bodů a jsem rád, že už to mám z krku. :-)

Vos

Vos - 11.01.2013

Pohoda předmět, především pak s Kubesou =oD

swinx

swinx - 24.09.2012

Na cvika jedině Kubesu!jinak to stojí zato!

kle0031

kle0031 - 17.04.2012

Kombinatorika, grafy, a jiné srandičky, jednoduchá matika

safiron

safiron - 06.10.2011

taková matika ze střední + něco na víc

borek22

borek22 - 27.05.2011

Určitě je nutné si na zápočet nasbírat dobré bodové hodnocení, protože u zkoušky se hodí každý bodík. Jako matematika je určitě nejlehčí, ALE u probíraného učiva je opravdu nutné rozumět jak co funguje, jinak je to pak velký problém (nefunguje prosté našprtání vzorečků).

Frogger

Frogger - 19.05.2011

S Kubesou odpocinkovy predmet, na zkousku s POCTIVYMI zapisky a dochazkou se da z dva dny s probdelou noci v pohode naucit.

Houmi

Houmi - 15.04.2011

Asi nejjednodussii matematika, ale nektera zadani v kombinatorice je tezke pochopit.

divis

divis - 20.01.2011

Pro mě nejlepší matika na FEI. Teorie grafů je jednoduché učivo a pokud se chodí na přednášky, není třeba to nějak hrotit a zkouška půjde sama. Navíc pan Kubesa jako cvičící i jako přednášející je výborný, vstřícný a trpělivý:)

drax

drax - 18.01.2011

Predmet hodnotim velice kladne, prednasky nejsou vubec treba, staci mit normalniho cviciho. a jen se pripravovat na jednotlive 10-ti minutovky( nechapu kolegy nize ze jim prisla nejtezsi ) chodil sem na prumku, matiky sem mel velice malo, ze ucivo sem videl vicemene poprve. Zkouzka je vlastne slozena z prikladu z tech testicku co se pisou kazdou hodinu ( ne uplne stejne, ale jine cisla a misto kolicek jsou kosticky napr ) takze podle me staci priprava behem semestru na testiky a zkouzka je hotova ( letos byla zkouzka psana Ostravstinou, docela sem se pobavil :-) )

matus

matus - 11.01.2011

Zatím nejhorší matika ze všech tří. Analýza je proti tomu hračka. Zcela souhlasím s kolegou "lol". Kovář je sice velice, velice inteligentní člověk, ale taky chce váš test velice, velice správně. Jinak banán. Body se snažte nasbírat ze začátku, potom už to je horší a horší. Projekt děs největší!

M!ank4

M!ank4 - 03.01.2011

Najhorsia matika zo vsetkych. Na prednaskach Kovar v pohode, ale na cvika ho rozhodne neodporucam. Pisomky strasne riesi takze ked cakate z 2 bodov 1-2 tak dostanete 0. Aj ked su dopredu zname priklady na pisomku necakajte ze dostanete nejaky z tych lahsich. Budete radi ze schytate so stastim nejaky priemerny. Takze to zavisi, ako ostatne vsetko na cviciacom ..

lol

lol - 17.11.2010

No nebylo to úplně nejhorší, rozhodně jednodušší než analýza, ale zase těžší než algebra. Na cvika doporučuju Kubesu, je s ním fakt sranda a celkem dobře i vysvětlí. Na zkoušku akorát pokud možno nechodit ke Kovářovi, strašně to řeší a rád vyhazuje lidi za taháky, takže opatrně:-) A pokud Vám chybí pár bodů, tak běžte za Kubesou, ochotně Vám je dá:-)

Bidlo

Bidlo - 03.03.2010

Složitost předmětu je dána volbou příkladů, které patří k jednodušším. Z kombinatoriky i teorie grafů by se daly udělat příklady se značně vyšší složitostí, se kterými by měl nejeden student problémy. Ještě, že tomu tak není(zatím).

bright

bright - 23.02.2010

V první části pro mě dost složitý předmět... to bude asi tím že už na SŠ jsem to moc neměl rád v druhé se to zlepší a grafy jsou dobře pochopitelné

jonny.net

jonny.net - 19.02.2010

Dobrý předmět, bere se z části učivo co se bralo na střední škole. Dobrý systém písemek. Projekt je blbý-je celkem cca 8 zadání pro všechny studenty, a cvičící dá půlce lidí 0 bodů za to že to prý opsali, i když to není třeba pravda.

tom

tom - 14.02.2010

Pro mě nejhorší matematika. Zkoušku jsem dal až na třetí pokus.

mephistotel

mephistotel - 05.02.2010

jo to fakt najlahsia matika s porovnanim algebra, analyza ale ako jedinu som ju dal az na treti termin :P

jjonym

jjonym - 05.02.2010

z trojice LAIT, MAIT a DIM je DIM rozhodně nejlehčí

Big Lebowski

Big Lebowski - 20.01.2010

Pohodová matika, kde se probírají dvě témata: kombinatorika a teorie grafů. Písemky jsou předem známé, takže kdo se na ně připraví a propočte si většinu příkladů, tak nemůže být překvapen. Pak se ještě odevzává projekt, který se skládal ze dvou příkladů (jeden na kombinatoriku, druhý na teorii grafů). Přednášky u Kubesy v pohodě, jen se někdy nervnul, ale jinak vysvětluje dobře, odpoví ochotně na dotazy.

Hackiest

Hackiest - 18.01.2010

Ze všech matematických předmětů mi DIMko přišlo asi nejjednodušší a nejpoužitelnější pro obor. Přednášky s Kovářem se daly docela dobře poslouchat.

jacques

jacques - 08.04.2009

perfektni, poměrně lehky průběh zkoušky, Kubesa byl skvělý cvičící a stejně tak i dozorčí :o) v pozdějších termínech zkoušky těm co byli hodně ztracení i poradil vřele doporučuji - pro ty co je to teprve čeká nepodceňujte kombinatoriku, je to svinstvo :oD

xnitrox

xnitrox - 27.02.2009

Moc fajn pro ty co už to brali na střední

mar_kii

mar_kii - 26.02.2009

Najlepsia matematika, ktoru som na tejto skole zazil. Na kombinatoriku staci len trochu zapojit mozog a teoriu grafov snad zvladne aj cvicena opica :-). Projekty boli zaujimave - riesil som svoj(10b) +dalsich 2 kamaratov(8b).Skusku som dal na prvy pokus, ale podla toho co som pocul, bola termin od terminu horsia.Takze odporucam zamakat na prvom termine.

vanto

vanto - 24.02.2009

Tahle matika mě važně bavila :) nejlehči ze všech matik :)

sid028

sid028 - 04.02.2009

Dost nepříjemný předmět, zvlášť při špatném cvičícím. Kombinatorická část obtížná, Teorie grafů primitivní, projekty se svou obtížností nedaly.

x.soldier

x.soldier - 27.01.2009

Na kombinatoriku jsem slabší, takže nic moc, některé úlohy doteď nechápu PROČ se tak řeší :-D Neva. Grafy byly celkem vpohodě a většina učiva se dala vcelku zvládnout bez většího učení takže to šlo. Řekl bych že jedna z lepších matik. Zkouška byla zvládnutelná, neměl jsem problém já ani kámoš.

Demilich

Demilich - 19.01.2009

opakuju, takze nic moc slavneho... kombinatorika mi nikdy moc nesla

x.soldier

x.soldier - 22.11.2008

Martin Čermák

Martin Čermák

7 hodnocení


DIM
Michal Kubesa

Michal Kubesa

69 hodnocení


DIM MAIT
Oldřich Vlach

Oldřich Vlach

18 hodnocení


DIM LA1 LAIT MAIT
Pavel Skalný

Pavel Skalný

2 hodnocení


DIM
Petr Kovář

Petr Kovář

14 hodnocení


DIM
Lukáš Rapant

Lukáš Rapant

3 hodnocení


DIM MAIT
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.