Biologicky inspirované algoritmy

V rámci předmětu se bude probírat širší spektrum evolučních výpočetních technik. Budou zmíněny jak historicky klasické techniky, tak moderní algoritmy. Dále budou probírány na úvodní úrovni buněčné automaty, umělý život, neuronové sítě, evoluční hardware, DNA computing, apod. Velký důraz bude kladen na praktickou stránku věci - schopnost aplikovat většinu probíraných metod na praktické příklady. Student by měl mít po absolvování kurzu ucelené znalosti z výše zmíněných oblastí, včetně možnosti jeich použití. Součástí předmětu jsou laboratorní cvičení, v nichž si studenti budou procvičovat jak naprogramování vybraných algoritmů, tak jejich aplikování na řešení praktických problémů.

Bez zkoušky Žádné projekty

Shrnutí

 

  • Průměrné hodnocení: 7/10
  • Souborů ke stáhnutí: 11
  • Předmět sleduje studentů: 1
  • Předmět učí lektorů: 3
  • Diskuze obsahuje příspěvků: 0

Informace

Zkratka: BIA
Kredity: 4
Ukončení: Zápočet
Garant: Ivan Zelinka
Projektů: 0
Bodů k zápočtu: 51

Nahrát soubor Hodnotit předmět
Popis Nahrál Materiál Staženo Nahráno
Teaching-learning based optimization - Python 3 epto Domácí úkol 1x 14.12.2019
Fireflies optimization - Python 3 epto Domácí úkol 0x 14.12.2019
SOMA - dle skript Zelinky vajko Zdrojový kód 2x 20.11.2019
Simulated annealing - Python 3 epto Domácí úkol 1x 11.11.2019
traveling salesman problem - výpis všech možných kombinací měst Xamp Domácí úkol 0x 03.11.2019
traveling salesman problem - genetika Xamp Domácí úkol 1x 03.11.2019
Soma python bot Zdrojový kód 6x 13.04.2019
Soma vsbstudent Domácí úkol 5x 21.11.2018
protokoly 2017 marcz Protokol 15x 03.05.2018
Vypracované otázky k bia zkoušce tortugas Zpracované otázky ke zkoušce 46x 24.05.2017

Po přečtení hodnocení k tomuto předmětu jsem se rozhodl ještě s pár kolegy o tom že si ho zvolíme, no po druhém cvičení jsme zjistili že je to absolutní katastrofa. Předmět jako takový pro ty co nejsou zapálení do programování, nemají rádi matiku a nechcou volitelnému předmětu věnovat x hodin na přípravu na další cvičení bych doporučil se vyhnout velkým obloukem. Raději si zvolte něco lepšího.

DarkDevil

DarkDevil - 13.01.2020

Tento předmět se zaobírá biologicky inspirovanými optimalizačními algoritmy a prakticky je aplikuje buď na hledání minima/maxima funkce nebo řešení problému obchodního cestujícího v grafu. V průběhu semestru se na přednáškách probírá něco přes desítku různých algoritmů, jejichž implementace se poté odevzdávají na cvičeních. Sice implementace většiny algoritmů zabere nějaký čas, není to nijaká hrůza a zápočet lze tedy v pohodě získat. Zkouška byla letos pro změnu písemně a není to úplná procházka růžovým sadem. Pár relativně jednoduchých teoretických otázek je doplněno notným počtem praktických příkladů, kde musí z paměti znát probrané algoritmy, v nich použité vzorce a to včetně jejich variant. I tak se ale zkouška dá napoprvé udělat, doporučuji ale jít pokud možno na předtermín, jelikož má o něco lehčí zadání. Na cvičení doporučuji Skanderovou, sice má o něco větší nároky, ale na druhou stranu, pokud získáte více než maximum bodů z implementací, tak vám je přičte ke zkoušce. Na přednášky doporučuji chodit, jelikož se vysvětlují ty algoritmy, co pak musíte implementovat. Celkově mi tenhle předmět přišel jako nejvíce zajímavý ze všech co jsem první semestr měl a silně ho doporučuji. Jediná negativa jsou mírný chaos v materiálech a trošku zbytečně přestřelené příklady na zkoušce, kde by pro prokázání znalosti učiva stačily tak z půlky velké příklady.

Foxaves

Foxaves - 11.01.2020

Přednášky prof. Zelinky stojí opravdu za to, probiranou látku popisuje i na příkladech v praxi. Po prvním cvičení jsem měl z předmětu smíšené pocity, což se ale v nasledujících hodinách změnilo. Na každé cvičení je potřeba naprogramovat nějaký algoritmus, který není nijak složitý, je spíš zajímavé sledovat vývoj a chování daných algoritmů pro různé funkce. Jak již psal někdo předemnou, nejlepší absolvovaný předmět. Jen mě mrzí, že takových předmětu není víc a nejsou už na bakalářskem studiu.

logit

logit - 10.01.2018

Špica.

primo

primo - 10.05.2016

Snad nejlepší absolvovaný předmět (přejmenovaný BIC/BIV). Otevírá obzory nad algoritmy v počítačích (genetické / evoluční), přednášky prof. Zelinky mají velký přesah do současné vědy a je těžké na nich usnout. Projekt je náročnější implementace probíraných principů. Na tento předmět "navazuje" předmět NAVY.

qwertz

qwertz - 01.05.2016

Ivan Zelinka

Ivan Zelinka

1 hodnocení


PVBPS NAVY BIA
Petr Šaloun

Petr Šaloun

25 hodnocení


ZP NAVY BIA
Filip Zatloukal

Filip Zatloukal

2 hodnocení


PVBPS NAVY BIA
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.